0

Siła Woli

ul. Hrubieszowska rok 1938 – wernisaż wystawy fotografii Siła Woli
fot. Materiały Prasowe

11 maja (czwartek) o godzinie 17.00 w budynku INCITY przy ul. Siedmiogrodzkiej 1 odbędzie się wernisaż wystawy fotografii pt.: SIŁA WOLI.

Celem wystawy jest pokazanie tej  – ostatnio bardzo dynamicznie zmieniającej się – dzielnicy i jej miastotwórczego potencjału, wynikającego z zakorzenienia w bogatej historii. Ekspozycja zdjęć – od okresu międzywojennego, przez PRL po ujęcia współczesne – pozwoli przenieść się w czasie i odkryć tę znaną i tę nieznaną twarz Woli.
Rozwój każdego miasta budzi kontrowersje. Jedni upatrują w nim szansy, inni żałują tego, co odchodzi w przeszłość.

Wystawa SIŁA WOLI jest zapisem procesu zmian, jakie zaszły w ostatnich kilku latach w tej jednej z najsłynniejszych warszawskich dzielnic. Historyczne ujęcia przeplatane będą współczesnymi zdjęciami. Wystawa pokazuje, jak dzielnica rozwija się, czerpiąc siłę ze swej historii.

Dzieje Woli sięgają XIV wieku: pierwsza wzmianka o wsi Wielka Wola, która stanowiła własność książąt mazowieckich, pochodzi już z 1367 roku. Dzielnica na stałe wpisała się w historię Polski: to tutaj, na wolskich polach, przez ponad 200 lat wybierano królów. Wiele nazw na Woli bierze początek właśnie z czasów wolnej elekcji: np. nazwa ulicy Elekcyjnej czy osiedla Koło, która nawiązuje do koła rycerskiego.

Złotym okresem dla Woli była druga połowa XIX wieku i początek XX wieku, kiedy powstaje tu wiele zakładów i fabryk. Rozkwit przemysłu na lata określił charakter tej dzielnicy. Również w okresie międzywojennym i po II wojnie światowej Wola kojarzona była  głównie jako dzielnica przemysłowa i robotnicza. O Woli w tym okresie mówiło się potocznie, że to Dziki Zachód, inne dzielnice się odbudowywały, a Wola przez wiele lat leżała odłogiem. W dodatku po 1980 roku nastąpił upadek wielu działających tu zakładów.

Wola została powtórnie odkryta w ostatnich latach. Obecnie widzimy szybki rozwój dzielnicy, która dziś jest postrzegana jako coraz bardziej modne miejsce. Docenia się jej lokalizację, skomunikowanie i niepowtarzalny klimat.

Wola to obecnie najatrakcyjniejsza strefa biurowa stolicy, gdzie przenosi swe siedziby wiele czołowych firm i korporacji. Jednocześnie powstaje tu wiele prestiżowych inwestycji mieszkaniowych. Dzięki temu współczesna Wola to połączenie energii dynamicznie rozwijającego się nowego warszawskiego city, przesuwającego się aktualnie na zachód, z elementami prawdziwego miasta, które nie wyludnia się po godzinie 17. Tutaj „nowe” nadaje drugie życie „staremu” – podkreśla Raied Tanous, Dyrektor Zarządzający Asbud Group mecenasa wystawy.

Na wystawie znajdą się fotografie budynków i miejsc, które zmieniły się bardzo, i tych, które przez dziesiątki lat nie uległy znaczącej transformacji. I tak budynek, w którym mieści się Szpital św. Zofii przez lata nie tylko nie zmienił się pod względem wyglądu i nieodmiennie od 1912 roku pełni tę samą funkcję. Z kolei ulica Prądzyńskiego, przy której dziś działa nowoczesne centrum wystawiennicze EXPO, na początku XX wieku była miejscem, gdzie stały elewatory zboża.

Cieszę się, że energię i potencjał Woli doceniają działający tu przedsiębiorcy. Wystawa SIŁA WOLI pozwala dotknąć historii i cieszyć się teraźniejszością. Życzę sobie i wszystkim mieszkańcom Woli, osobom, które tu pracują, żeby ta dzielnica prężnie się rozwijając, nie niszczyła swojego dziedzictwa i z każdym dniem piękniała – mówi Tomasz Misztal, Wicedyrektor Wolskiego Centrum Kultury.

Wystawę poprzedził konkurs fotograficzny pt. TWOJA WOLA dla wszystkich miłośników Woli. Jego celem było pokazanie dzielnicy oczami mieszkańców – ludzi, którzy tu pracują i wszystkich tych, których Wola fascynuje. Zwycięskie zdjęcia zostaną zaprezentowane podczas wernisażu 11 maja.

8 maja 2017 23:37
[fbcomments]