0

Tramwaje powojennej Warszawy 1945-1975

Tramwaje powojennej Warszawy 1945-1975 - część okładki

Kolejna świetna monografia Dariusza Walczaka o warszawskich tramwajach. Tym razem historia powojenna.

W tego typu wydawnictwach, nakład nie jest imponujący, a można by powiedzieć, że kolekcjonerski. Ale to określenie świetnie pasuje.
Właściwie jeśli ktoś choć trochę interesuje się Warszawą, a już szczególnie tramwajami, to w jego biblioteczce tej pozycji zabraknąć nie może.

Książka została wydana na początku grudnia 2018 r. jest więc nowiutka i pachnie drukarnią.

Sam tytuł mówi za siebie, bo Tramwaje powojennej Warszawy 1945-1975 jest to monografia poświęcona temu typowi transportu w stolicy (po książkach o tramwajach konnych, czasach okupacyjnych oraz komunikacji w getcie). Tym razem „na tapetę” wzięty został okres wczesnego i środkowego PRL-u.

Książka napisana została przez Dariusza Walczaka przy współpracy kilku innych osób. Ma blisko 370 stron i twardą okładkę (papier kredowy, format A4). Zawiera kilkaset archiwalnych, często wyjątkowych i po raz pierwszy publikowanych fotografii (wielokrotnie są to zdjęcia np. po raz pierwszy przedstawiające konkretne lokalizacje związane z tramwajami), a także rysunki i schematy taboru, mapy, układy torowe, notki biograficzne, zestawienia taboru, skany biletów, informacje nt. zajezdni oraz tramwajarzy jako grupy zawodowej oraz wiele innych ciekawostek.

W poszczególnych rozdziałach znajdziemy też informacje o działalności MZK tuż po wojnie, ściąganiu i odbudowie taboru, liniach i trasach tramwajowych, administracji MZK, taborze (wszystkie typy klasycznych wozów silnikowych i doczepnych + wozy 13N i początki 105N), „najgłośniejszych” wypadkach etc.

Publikacja jest „dopieszczona” pod każdym względem – wydawniczym, zdjęciowym i merytorycznym. Polecamy ją zarówno pasjonatom komunikacji miejskiej jak i varsavianistom oraz historykom. Wiele gromadzonych przez lata materiałów dopiero teraz ujrzało światło dzienne.

Książka robi wrażenie. Z pewnością jest to pierwsza publikacja tak kompleksowo opisująca niemal każdy aspekt powojennej komunikacji tramwajowej w stolicy.

Dla zainteresowanych

Osoby interesujące się tematyką komunikacji i komunikacji warszawskiej w okresie Polski Rzeczpospolitej Ludowej, a zainteresowane nabyciem tej publikacji w promocyjnej cenie powinny skontaktować się z panem Krzysztofem Lipnikiem  drogą mejlową: lipton44[at]wp.pl.

  • Tytuł: Tramwaje powojennej Warszawy 1945-1975
  • Autor: Dariusz Walczak
  • Wydawca: Eurosprinter
  • Wydanie: pierwsze
  • ISBN: 978-83-63652-30-2
  • Stron: 368
  • Format: A4
  • Oprawa: twarda
  • Waga: 1,9 kg
  • Premiera: 30.11.18
Tramwaje powojennej Warszawy 1945-1975 - okładka
Tramwaje powojennej Warszawy 1945-1975 – okładka
fot. Eurosprinter
5 grudnia 2018 07:35

Komentarze