0

Żołnierz, generał, konsul, cesarz i zesłaniec, który stał się legendą!

Tron Napoleona Bonaparte
Tron – Napoleona Bonaparte
fot. Materiał prasowy

Po raz pierwszy w Polsce, od 20 IV do 30 VI 2018 roku, w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie na nowo ożyje historia Napoleona Bonaparte!

Napoleon Bonaparte w tle
Napoleon Bonaparte – w tle
fot. Materiał prasowy

Wszystko dzięki światowej wystawie opowiadającej o życiu i karierze militarnej wybitnego taktyka i stratega, który odmienił dzieje ludzkości. Ta wyjątkowa ekspozycja jest największą kolekcją autentycznych przedmiotów należących do Napoleona, jakie kiedykolwiek były prezentowane w Polsce.

Eksponaty zostały użyczone z obszernych zbiorów Fondation Napoléon oraz Musée de l’Armée Invalides z Paryża. Całość wzbogacona jest o multimedia, co pozwoli zwiedzającym na dokładne poznanie historii kryjącej się za każdym eksponatem. Wystawa jest podróżą w czasie poprzez PIĘĆ ODSŁON TRIUMFU wielkiego Bonaparte. Poznamy go jako żołnierza, generała, konsula, cesarza i finalnie zesłańca. Podróż ta rozpoczyna się wraz z Rewolucją Francuską w 1789, a kończy śmiercią Napoleona. Wielki Bonaparte od ponad dwóch wieków jest uznawany za jednego z najbardziej interesujących bohaterów w historii, i najbardziej znaną postacią historyczną po Chrystusie.

Portret Napoleona Bonaparte
Portret – Napoleona Bonaparte
fot. Materiał prasowy

Napoleon Bonaparte jako postać na miarę Aleksandra Wielkiego czy Juliusza Cezara, był uosobieniem wielkiego talentu i geniuszu strategicznego. Istotnie odznaczył się w historii nie tylko całej Europy, ale również i Polski.

Polacy mają różny stosunek do cesarza. Większość bardzo mocno wierzyła w skuteczną walkę o niepodległość za jego pośrednictwem. Był wielbiony przez naszych rodaków w okresie istnienia Księstwa Warszawskiego. Sam o Polakach wypowiadał się niezmiernie pozytywnie:

Dla moich Polaków nie ma rzeczy niemożliwych.

Dnia 22 lipca 1807 roku w Dreźnie Bonaparte nadał Księstwu Warszawskiemu konstytucję, wzorując się na prawie francuskim. Konstytucja znosiła poddaństwo chłopów, czyniąc tę grupę społeczną „wolnymi” ludźmi. Wszyscy obywatele stali się równi wobec prawa. W drugiej zwrotce naszego Hymnu – Mazurka Dąbrowskiego (a trzeciej oryginalnego rękopisu) Józef Wybicki napisał:

Przejdziem Wisłę przejdziem Wartę, będziem Polakami,
dał nam przykład Bonaparte, jak zwyciężać mamy.

Teraz oceny też bywają rozmaite. Dlatego na wystawie nie zabraknie akcentów z historii Polski, które łączą Napoleona z Polską i Polakami.  Wątek polski związany jest również z osobą matki pierworodnego syna Bonapartego – hrabianki Marii Walewskiej, z którą Napoleona łączył 3-letni związek. Ekspozycja prezentuje ponad 100 wyjątkowych eksponatów z czasów dwóch cesarstw. Unikalne przedmioty należące do Napoleona: rzeczy osobiste, stroje, broń, odznaczenia, meble, dokumenty dotyczące różnych aspektów życia genialnego przywódcy – począwszy od militarnych strategii przez triumfy, aż po życie osobiste. Kolekcja przedstawia także najpiękniejsze rękodzieła wykonane przez artystów i rzemieślników w okresie napoleońskim: portrety, popiersia, rzeźby. Dzięki innowacyjnej technologii rekonstrukcji twarzy, będzie można zobaczyć pośmiertny odlew twarzy Napoleona w 3D. Całość kolekcji przybliża widzom złożony obraz życia Wielkiego Władcy, jego zwyczaje i wyjątkowy talent strategiczny.

Maska pośmiertna Napoleona Bonaparte
Maska pośmiertna – Napoleona Bonaparte
fot. Materiał prasowy

Ekspozycja skupia się także na Napoleonie jako innowatorze i autorze spuścizny, która ukształtowała przyszłość Europy i wpłynęła na życie każdego Europejczyka. Począwszy od odkrycia Kamienia z Rosetty (co dało początek egiptologii), poprzez pierwsze eksperymenty z puszkowaną żywnością, założenie Banku Francji, utworzenie liceów, stworzenie kodeksu cywilnego, nadzoru księgowego – monitorującego publiczne pieniądze,  ruchu prawostronnego – w komunikacji drogowej, pokoju religijnego aż do numeracji budynków, która stosowana jest po dziś dzień. W skład bogatego zbioru eksponatów  przedstawionych na wystawie wchodzą m.in.: legendarny kapelusz, który nosił Napoleon, a który uczynił jego postać nieśmiertelną. Mówi się, że sam jego widok z oddali wystarczył do zasiania strachu w armii wroga. Kolejne eksponaty to strzelba myśliwska Napoleona, jego zegarek kieszonkowy – wykonany ze złota, srebra, diamentów i pereł.

Broń Napoleona Bonaparte
Broń – Napoleona Bonaparte
fot. Materiał prasowy

Istotnym eksponatem jest również waza fuseau z manufaktury porcelany w Sèvres, która przedstawia koronację Napoleona. Wielką wartość posiada także zestaw naczyń należących do osobistego serwisu Cesarza. Na wystawie można zobaczyć również mało znane i rzadko wystawiane wcześniej na widok publiczny listy do Marii Walewskiej. Ponadto notatki sporządzone podczas lekcji angielskiego, które Napoleon pobierał w trakcie swojego zesłania. Pozostałe eksponaty to m.in.: unikatowe ważne Listy od generała Bonapartego – z czasów gdy był on dowódcą sił zbrojnych włoskiej armii i znajdował się u szczytu władzy.  Ekspozycja prezentuje także słynne arcydzieło – obraz Bitwa pod Marengo z 1801 roku. Grupę przedmiotów
o nieocenionej wartości uzupełnia również oryginał Kodeksu Napoleona (francuskiego kodeksu cywilnego) z 1804 roku.

Kodeks Napoleona
Kodeks – Napoleona
fot. Materiał prasowy

Część wystawy poświęcona jest schyłkowi życia Napoleona na Wyspie Świętej Heleny. Zobaczyć tutaj można m.in.: kosmyk jego włosów, przybornik dentystyczny, przybornik podróżny (zawierający wszystkie przybory higieniczne), który był używany pod Austerlitz. Wystawę wieńczy dokładna rekonstrukcja, obecnie wystawianego w Musée de l’Armée Invalides w Paryżu, grobowca Napoleona, który co roku przyciąga miliony odwiedzających.
Może nie wypada chwalić się, ale też tam byłem!

Napoleona Bonaparte
Rekonstrukcja grobowca – Napoleona Bonaparte
fot. Materiał prasowy

Każdy zwiedzający zobaczy na tej wystawie również wiele innych autentycznych przedmiotów, przedstawiających historię życia Napoleona.

Naczynia z czasów Napoleona Bonaparte
Naczynia – z czasów Napoleona Bonaparte
fot. Materiał prasowy

Historyczną wystawę NAPOLÉON BONAPARTE miało już szansę zobaczyć kilka milionów osób w różnym wieku na 5 kontynentach. Bezcenna kolekcja podkreśla wielki geniusz i dokonania militarne Wielkiego Przywódcy, jak i szczegóły jego życia prywatnego. Ekspozycja opowiada w sposób edukacyjny i zrozumiały – również dla młodszych widzów, historię ambitnego wizjonera, bohatera i stratega – zdobywcy.

Szczególnie w roku 2018, w którym obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości (po 123 latach zaborów), warto poświęcić czas na refleksję nad tym, jak różne i często kręte drogi prowadziły naszych przodków do jej odzyskania. Prezentowana wystawa jest doskonałą okazją do zanurzenia w jeden
z epizodów tej odysei – w okresie wojen napoleońskich, jak i wybitnej postaci Napoleona Bonaparte, który przybył znikąd i stał się największym wojskowym geniuszem wszechczasów. Wydźwignął naród z rewolucji i przekształcił w cesarstwo, rządząc u szczytu swojej kariery siedemdziesięcioma milionami ludzi, zmieniając tym samym oblicze Europy.

Gilotyna - NIE KORZYSTAĆ!
Gilotyna – NIE KORZYSTAĆ!
fot. Materiał prasowy

Wystawa Napoleon Bonaparte

  • Termin: od 20.04. do 30.06.2018 r.
  • Miejsce: PAŁAC KULTURY I NAUKI (Piętro IV), Warszawa, Pl. Defilad 1
  • Ceny biletów:  już od 25 zł,
  • szczegóły na www.wystawanapoleon.pl
24 marca 2018 05:35
[fbcomments]