0

Czego potrzebuje dziecko do pierwszej klasy?

Uczniowie
Uczniowie
fot. Mat prasowy

Wyprawka nowego ucznia to nie lada zadanie. Czego tak naprawdę potrzebuje dziecko idąc do pierwszej klasy?

Początek szkoły to ogromne przeżycie zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Nowe otoczenie, nowe obowiązki, nowe znajomości. A w tym wszystkim ogrom nowych rzeczy, w które trzeba wyposażyć pierwszaka. Wyprawka nowego ucznia to nie lada zadanie – o ile książki i zeszyty nie sprawiają wyjątkowego problemu, to łatwo zgubić się w gąszczu błyszczących długopisów, brokatów z klejem i piórników z ulubionymi postaciami. Czego tak naprawdę potrzebuje dziecko do pierwszej klasy?

Nie daj się zwariować

Przede wszystkim: skup się na niezbędnych rzeczach, ponieważ wyprawka pierwszoklasisty to spory wydatek. Z półek kuszą kolorowe przybory szkolne, często w ogromnej rozpiętości cenowej, zależnej głównie od marki. O ile trzeba zainwestować w takie rzeczy, jak dobry jakościowo tornister, to czy jest sens przepłacać na piórniku i długopisach, które zaraz i tak pewne się pogubią?

Przede wszystkim, idąc na zakupy, przygotuj listę ze wszystkimi potrzebnymi rzeczami. Usiądź i na spokojnie i przemyśl co jest potrzebne – zapisz każdy, nawet najmniejszy element, unikniesz dzięki temu frustrującej sytuacji, że zapomniałaś np. o kredkach. Określ również, jaki masz budżet, pozwoli Ci to lepiej zagospodarować finansami i skupisz się na jakości artykułów. Wybierając się po wyprawkę pierwszoklasisty najlepiej zostaw dziecko w domu – w sklepie będziesz mogła skupić się dokładnie na tym, co masz kupić, a nie na dyskusji z kilkulatkiem. Oczywiście przed zakupami zapytaj, jakiego rodzaju rzeczy mu się podobają. Świetną opcją są zakupy przez Internet (tutaj z pomocą przychodzą portale z kuponami rabatowymi np. AleRabat.com, dzięki którym można sporo zaoszczędzić) – nie dość, że Twoja pociecha może pokazać Ci wymarzony plecak czy piórnik, to taki rodzaj zakupów oszczędza czas i często pieniądze.

Jeśli zadajesz sobie pytanie, czego potrzebuje dziecko do pierwszej klasy – nasze zestawienie powinno ułatwić Ci to zadanie.

  1. Tornister

To najbardziej oczywisty punkt na liście. Bez plecaka czy tornistra nie obędzie się żaden uczeń. Zdecydowanie nie warto na nim oszczędzać, ponieważ waga książek i zeszytów, jakie będzie codziennie nosił w nim maluch, nie wpływa korzystnie na kręgosłup – dlatego odpowiednio dobrany plecak to absolutna podstawa. Wybierając tornister skup się na jakości wykonania, wyprofilowaniu na plecach, ergonomiczności – usztywniane tornistry zdecydowanie lepiej zadbają o kręgosłup malucha. Zwróć uwagę na szerokość szelek, ponieważ zbyt wąskie mogą wpijać się w ramiona i powodować spory dyskomfort. Wykonanie plecaka jest zdecydowanie ważniejsze, niż jego wygląd – doskonale rozumiemy, że pierwszoklasista ma tutaj coś do powiedzenia, nie kupuj jednak słabego jakościowo tornistra tylko dlatego, że maluch go sobie upodobał. Wytłumacz spokojnie, że dbasz o jego zdrowie, a dzięki odpowiedniemu plecakowi nie będzie bolał go kręgosłup.

  1. Zeszyty

Kolejny oczywisty punkt na liście. Chociaż często podręczniki posiadają w zestawie także ćwiczenia, to zeszyt jest po prostu nieodzownym elementem szkolnej wyprawki. Zeszyt w linie przyda się do zajęć z języka polskiego, zaś zeszyt w kratkę – do wszystkich innych przedmiotów. Rzecz jasna, nauczyciel danego przedmiotu może wyrazić preferencje w tej kwestii, jednak warto zaopatrzyć się w kilka zapasowych artykułów. Gdy w grę wchodzą lekcje muzyki, potrzebny będzie także zeszyt do nut. Dodatkowo możesz kupić okładki, aby zeszyty nie zniszczyły się zbyt szybko, a także naklejki – Twoja pociecha z pewnością nie pomyli wtedy swoich przyborów.

  1. Piórnik

Jeden z ważniejszych szkolnych zakupów. Piórniki dostępne są w dziesiątkach wzorów, kolorów i kształtów. Możesz wybrać tubę, klasyczny piórnik z przegródkami czy wersję z wyposażeniem. Ten ostatni przykład niejako ułatwia zakupy, ponieważ możemy ominąć punkt z długopisami, ołówkami, flamastrami – z jednej strony to zaleta, z drugiej zaś jesteśmy „skazani” na to, co oferuje producent piórnika i nie możemy być do końca pewni, co do jakości tych produktów.

  1. Wyposażenie piórnika

Standardowo: długopisy (najlepiej czarny i niebieski), ołówki, kredki. Dla wzrokowców przydatne będą również zakreślacze czy cienkopisy, pozwalające zaznaczyć ważne części notatek czy tekstu. Jeśli Twoja pociecha lubi rysować i malować, kup kilka dobrej jakości ołówków i pastele. Nie zapomnij o drobnych artykułach, jak gumka do ścierania, temperówka, nożyczki czy klej.

  1. Strój gimnastyczny

W tym wypadku zorientuj się, czy nauczyciel wychowania fizycznego ma jakieś specjalne preferencje i jakie obuwie używa się w danej sali gimnastycznej. Zazwyczaj jednak biały t-shirt i czarne spodenki są jak najbardziej odpowiednie.

Kompletowanie wyprawki dla pierwszaka nie jest prostym zadaniem, jeśli jednak odpowiednio się do niego przygotujemy, uporamy się z nim szybko i bez problemów.

8 sierpnia 2017 13:53

Komentarze