0

Młodzież z Woli wróciła z Chorwacji

Młodzież z Woli - wakacje w Chorwacji
Młodzież z Woli – wakacje w Chorwacji
fot. Carin Obuch–Woszczatyńska

Sposób na wakacje 7-6 HP i MOS nr 6 z warszawskiej Woli. „The Water+” w ramach Erasmusa.

Grupa młodzieży z wolskiej jednostki 7 – 6 Hufca Pracy i Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 6 uczestniczyła w realizacji projektu trójstronnej wymiany międzynarodowej pn. „The Water+” wdrażanego w ramach programu Erasmus+. Dwutygodniowe spotkanie nastolatków z Chorwacji, Macedonii i Polski odbyło się w Fužine, w Eko-Parku Waterfall Sastavci na rzece Mrežnica oraz w Umag na Istrii.

„The Water+”, to trójstronny projekt zorganizowany przez skautowską organizację „Izviđačka družba” z Zagrzebia, we współpracy z Mazowiecką Wojewódzką Komendą Ochotniczych Hufców Pracy i Grupą „Scout Krste Jon” z miejscowości Struga w Macedonii – kraju kandydującego do członkostwa w strukturach UE. Opiekę nad polską grupą narodową sprawowali liderzy: Carin Obuch-Woszczatyńska – wychowawca z wolskiego hufca oraz Elżbieta Bryl – Stebnicka z Mazowieckiej WK OHP.

Młodzież z Woli - wakacje w Chorwacji. Polska grupa na szlaku skautowskiej przygody w Chorwacji
Młodzież z Woli - wakacje w Chorwacji – Polska grupa na szlaku skautowskiej przygody w Chorwacji
fot. Carin Obuch–Woszczatyńska

Młodzież realizowała program kulturowego poznania krajów partnerskich w duchu tolerancji, otwartości, promowania dziedzictwa historycznego oraz szeroko pojętej ekologii i ochrony wód. Zasadnicza treść działań podejmowana była w optymalnych miejscach i warunkach – w malowniczych miejscowościach: Fužine, Ogulin, Umag, Hum – najmniejszym mieście świata i „stolicy głagolicy”, nad Adriatykiem – wyspie Krk, półwyspie Istria, nad jeziorami: Bajer, Lepenica czy Sablijaci, w Eko-Parku Waterfall Sastavci – słynącego z zachwycających wodospadów, nad rzekami: Mrežnica, Tounjčica, u źródeł Ličanki, w kanionie rzeki Rjećina, będącej symbolem dobrze zachowanego środowiska naturalnego oraz porcie Rijeka – stanowiącym przykład zanieczyszczeń o charakterze antropogenicznym.

Beneficjenci projektu mieli możliwość poznania ciekawych szlaków turystycznych. Podziwiali bajkowe miasteczka i ich zamki, barwne kamieniczki, kościoły i mury obronne. Zachwycali się pięknem różnorodnej przyrody – skalistymi klifami, baśniowymi tarasami wodnych kaskad czy bujną roślinnością. Eksplorowali jaskinie – Romualdową, Vrelo i Baredine – pomniki przyrody ozdobione wielowiekowymi stalaktytami i stalagmitami. Była to aktywna turystyka, gdyż oprócz zwiedzania zabytków kultury materialnej Chorwacji, młodzi ludzie mieli do wykonania szereg zadań o rozmaitym stopniu trudności.

Młodzież z Woli - wakacje w Chorwacji. Beneficjenci projektu trójstronnej wymiany międzynarodowej pn. "The Water+” wdrażanego w ramach programu Erasmus+ podczas warsztatów edukacyjnych.
Młodzież z Woli - wakacje w Chorwacji. – Beneficjenci projektu trójstronnej wymiany międzynarodowej pn. „The Water+” wdrażanego w ramach programu Erasmus+ podczas warsztatów edukacyjnych.
fot. Carin Obuch–Woszczatyńska

W trakcie pobytu nad różnymi akwenami – rzekami, jeziorami czy morzem, młodzież budowała w sobie poczucie współodpowiedzialności za środowisko przyrodnicze. Dowiedziała się jak może chronić wodę, oszczędzać ją i używać właściwie. Przeprowadzając proste doświadczenia i eksperymenty, młodzież dokonywała pomiaru wybranych wskaźników fizycznych i chemicznych czystości wody, próbowała opisywać jej znaczenie dla życia na Ziemi, określała cechy środowiska wodnego, wyjaśniała wpływ zanieczyszczeń wody na faunę i florę. Podczas doświadczeń i zabaw badawczych beneficjenci rozwijali umiejętność logicznego myślenia, współpracy i organizowania warsztatu pracy.

Organizatorzy zaproponowali uczestnikom wspólny, aktywny udział w zajęciach, które wyzwoliły kreatywność i ciekawość. Młodzież dyskutowała m. in. na temat zrównoważonego rozwoju, równowagi w przyrodzie, wpływu technologii na środowisko, doświadczeń Polski w strukturach UE i jej dobrych praktyk, akcesyjnych perspektyw Macedonii oraz równości szans. Młodzi ludzie uczestniczyli w warsztatach nt. praw dziecka i ich przestrzegania, energii wody, zdrowego stylu życia, recyklingu, tradycji, zwyczajów i strojów ludowych czy historii i współczesnego oblicza krajów partnerskich – Chorwacji i Macedonii. Podczas wymiany odbywały się także „wieczory kultur”, na których uczestnicy prezentowali dorobek, tradycje, obyczaje, muzykę i tańce swoich krajów. Grupa polska przygotowała bogaty program – filmy informacyjno – edukacyjne o Polsce, pokaz sztuki cyrkowej i żonglerki, który wzbudził zachwyt rówieśników z Macedonii i Chorwacji, różnorakie quizy, łamańce językowe, naukę poloneza i popularnych polskich piosenek oraz, oczywiście, degustację tradycyjnych polskich specjałów.

Młodzież z Woli - wakacje w Chorwacji. Uczestnicy wymiany podczas zabaw integracyjnych.
Młodzież z Woli - wakacje w Chorwacji – Uczestnicy wymiany podczas zabaw integracyjnych.
fot. Carin Obuch–Woszczatyńska

Codzienne zajęcia – integracyjne, sportowe, językowe, kulturowe oraz ekologiczne sprzyjały zdobywaniu wiedzy i kompetencji pozwalających na przełamywanie barier komunikacyjnych, rozwijanie poczucia akceptacji społecznej i wychowanie w duchu tolerancji. Dodatkowym pozytywnym aspektem wymiany były wspólne rozmowy, wymiana doświadczeń, pomysłów i planów na przyszłość oraz integracja. Wszyscy uczestnicy podkreślali, że wiedza zdobyta podczas tego projektu będzie procentowała dalszymi działaniami mającymi na celu edukację młodzieży.

Beneficjenci powrócili do Polski pełni nowych wrażeń i przeświadczeni, że zawarte znajomości przetrwają próbę czasu i odległości – o czym będą przypominać symboliczne upominki od chorwackich partnerów – serduszka Licitar, czyli kolorowo udekorowane pierniczki miodowe stanowiące tradycyjny symbol Zagrzebia i… polskiej skautowskiej przygody w Chorwacji.

Młodzież z Woli - wakacje w Chorwacji.
Młodzież z Woli - wakacje w Chorwacji – … i tak się trudno rozstać…u góry pamiątkowa fotografia beneficjentów projektu, na dole – polska grupa w Zagrzebiu – przed odlotem do kraju…
fot. Carin Obuch–Woszczatyńska

Zdjęcia Carin Obuch–Woszczatyńska

25 lipca 2016 08:22
[fbcomments]