0

Wilk Kampinos wrócił do domu

Wilk Kampinos - wraca do domu w Puszczy Kampinoskiej
Wilk Kampinos – wraca do domu w Puszczy Kampinoskiej
fot. SdN "Wilk"

Potrącony wilk dzięki leśnikom, weterynarzom, biologom i genetykom wrócił do domu w Puszczy Kampinoskiej.

Wilk Kampinos, po ponad dwóch miesiącach rehabilitacji, powrócił do Kampinoskiego Parku Narodowego.

Pod koniec marca na skraju Kampinoskiego Parku Narodowego samochód potrącił dwuletniego samca wilka. Pracownicy Kampinoskiego PN wezwali lekarza weterynarii i skontaktowali się z biologami ze Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”, dr Sabiną Nowak i dr Robertem Mysłajkiem, którzy prowadzą badania nad wilkami, m.in. w Puszczy Kampinoskiej. Naukowcy zwrócili się o pomoc do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Lasów Miejskich w Warszawie. Tam wilk przeszedł zabieg nastawienia i ustabilizowania złamanej miednicy, pobrano też próby genetyczne. Po zabiegu wilk został przewieziony do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Leśnictwie Napromek w Nadleśnictwie Olsztynek.

Badanie wilka

Równolegle z rehabilitacją ustalono pochodzenie wilka. Zajęli się tym genetycy z Grupy Genetyki Konserwatorskiej Instytutu Genetyki i Biotechnologii na Wydziale Biologii UW – dr Natalia Niedźwiecka i Maciej Szewczyk. Dzięki analizie DNA okazało się, że jest on potomkiem pary rodzicielskiej wilków, która osiedliła się w Kampinoskim Parku Narodowym w zimie 2014/2015, i na dodatek jest pierwszym wilkiem urodzonym w Puszczy Kampinoskiej. Dzięki tym badaniom uzyskano pewność, że Kampinos (takie otrzymał imię), po zakończeniu leczenia powinien trafić z powrotem do Puszczy Kampinoskiej.

W ośrodku rehabilitacyjnym w Napromku wilk wracał do zdrowia przez ponad dwa miesiące pod opieką weterynaryjną lek. wet. Jacka Kopczyńskiego. Gdy złamanie się zrosło i Kampinos nabrał sił, nadszedł czas jego uwolnienia. Zajęli się tym wspólnie leśnicy z Nadleśnictwa Olsztynek, naukowcy ze Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” i pracownicy Kampinoskiego Parku Narodowego. Cała akcja, która odbyła się 7 czerwca b.r. przebiegła bardzo sprawnie. Wilk został zaopatrzony w obrożę telemetryczną przez badaczy z SdN „Wilk”, umieszczony w specjalnej skrzyni transportowej, przewieziony do serca Puszczy Kampinoskiej i tam uwolniony.

Moment uwolnienia wilka Kampinos

10 czerwca 2017 14:38
[fbcomments]