0

Zaproszenia na weekend

Pomnik Juliusza Słowackiego z flaga w tle
Pomnik Juliusza Słowackiego – z flaga w tle
fot. MPawlik

Wydarzenia urodzinowe w 100-lecie Niepodległości na pewno wypełnią czas mieszkańcom Warszawy.

SOBOTA

PRAGA-POŁUDNIE

Kler na Kępie

10 listopada (sobota) o godz. 16
w PROM-ie Kultury Saska Kępa przy ul. Brukselskiej 23 odbędzie się Kino Kępa „Kler”. Jest to dramat opisujący życie trzech księży, które ulega zmianie, kiedy ich drogi krzyżują się ponownie. W rolach głównych występują: Arek Jakubik, Robert Więckiewicz, Jacek Braciak i Janusz Gajos.
Wstęp kosztuje 15 zł.

ŚRÓDMIEŚCIE

Warsztaty z kotylionem

10 listopada (sobota) w godz. 12–18
na pl. Zamkowym dostępne będzie stoisko promocyjne Warszawy, gdzie będą trwały warsztaty, podczas których każdy będzie mógł samodzielnie wykonać biało-czerwony kotylion. Obok rozmieszczą się stoiska historyczne z zabytkowym sprzętem wojskowym, których tajniki będą objaśniać rekonstruktorzy w mundurach z epoki. Namioty wojskowe będą tematyczne: Bitwa Warszawska 1920 r., Wojsko Polskie 1939 r., Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie 1943 r., powstanie warszawskie 1944 r., Polskie Siły Zbrojne na Wschodzie 1945 r., polskie misje zagraniczne 2000 r. Oprócz powitania Józefa Piłsudskiego, przekazania mu władzy przez Radę Regencyjną, którego świadkami będą warszawiacy w strojach sprzed stu lat i ułani na koniach, będzie można posłuchać koncertu orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej z Nadarzyna, obejrzeć występ Trupy Teatralnej „Warszawiaki” oraz wziąć udział w potańcówce. Piknik historyczny na pl. Zamkowym zakończy się o godz. 18.

ŚRÓDMIEŚCIE

Piknik wojskowy

10 listopada (sobota) w godz. 13–18
w Muzeum Wojska Polskiego odbędzie się Służymy Niepodległej – Piknik Wojskowy w Muzeum Wojska Polskiego. „Historia i teraźniejszość, czołgi Leopard, kino w namiocie, wspólne śpiewanie pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego »Marsz Pierwszej Brygady« oraz możliwość oddania krwi w ramach akcji »Niepodległą mamy we krwi« – to i wiele innych atrakcji na pikniku wojskowym” – zapowiadają organizatorzy.

WILANÓW

Spacer po pałacu

10 listopada (sobota) o godz. 10, 11, 12, 13, 14, 15
w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie odbędą się bezpłatne spacery po pałacu dla dorosłych „Dziedzictwo odzyskane”. Organizatorzy przybliżą historię utraconych i odzyskanych dzieł z kolekcji wilanowskiej oraz kulisy pracy konserwatorów, którzy przywracają blask muzealiom przed ich ponownym udostępnieniem publiczności. „Wstęp bezpłatny po pobraniu bezpłatnego biletu wstępu. Wejściówki do odbioru w kasie muzeum” – zapewnia muzeum.

 

NIEDZIELA

WILANÓW

Msza Niepodległości

11 listopada (niedziela) o godz. 9
w Świątyni Opatrzności Bożej kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył uroczystej mszy świętej z udziałem najwyższych władz państwowych, licznych warszawiaków oraz pielgrzymów z całej Polski.

WOLA

Bieg Niepodległości

11 listopada (niedziela) o godz. 11:11
u zbiegu ul. Stawki oraz al. Jana Pawła II wystartuje 30. Bieg Niepodległości. „Zawody biją rekordy popularności – w ciągu czterech dni wyczerpano limit 20 tys. uczestników, co jest absolutnym rekordem frekwencji. W tym roku będą też mogły wziąć w nich udział dzieci, startując w »Mili Stulecia«, której dystans wyniesie symboliczne 1918 m. Przed startem tysiące biegaczy zaśpiewają razem »Mazurka Dąbrowskiego«, a następnie dokładnie o godz. 11.11 wyruszą na trasę” – informują organizatorzy. Podobnie jak w latach minionych trasa biegu poprowadzona została al. Jana Pawła II, wiaduktem nad Al. Jerozolimskimi i ul. Chałubińskiego do al. Niepodległości. Biegacze oraz zawodnicy na wózkach nawrócą w prawo na wysokości ul. Rakowieckiej. Zawodnicy nordic walking, którzy mają do pokonania krótszą trasę (6,5 kilometra), nawrócą na wysokości ul. Koszykowej.

WOLA

Bajki na Woli

11 listopada (niedziela) o godz. 13
przy ul. Działdowskiej 6 odbędzie się „Śniadanie z kulturą – rysujemy bajkę”. „Wiśnie w kapeluszu”, „Odejście Włóczykija” i „Torebka Mamusi” to filmy, które czekają na Was w niedzielę – informują organizatorzy. Po projekcji, razem z rodzicami, będziecie mogli ulepić własne bajki – zapewniają.

WŁOCHY

Koncert patriotyczny

11 listopada (niedziela) o godz. 13.30

w parafii pw. Matki Bożej Saletyńskiej przy ul. Popularnej 46 odbędzie się koncert „Popiół i Diament, czyli historia Polski w muzyce”. Usłyszymy m.in. „Bogurodzicę”, wiązankę pieśni legionowych, poloneza z „Pana Tadeusza” czy „Marsz Pierwszej Brygady” – zapewniają organizatorzy.

WOLA

Urodziny Polski dla dzieci

11 listopada (niedziela) o godz. 15
przy ul. Działdowskiej 6 odbędą się 100. Urodziny Polski. „Zapraszamy wszystkie dzieci na 100. urodziny Polski. Będzie tort, zabawy, gry, konkurs wiedzy o Polsce, warsztaty kreatywne, malowanie buziek i tańce. Chcemy na wesoło i radośnie świętować urodziny naszej Ojczyzny, przy okazji edukując najmłodsze pokolenie” – opisują organizatorzy.

URSYNÓW

Filharmonia w kościele

11 listopada (niedziela) o godz. 16 w kościele pw. bł. Władysława z Gielniowa przy ul. Przy Bażantarni 3 odbędzie się koncert Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jana Lewtaka. Uroczysty koncert w dniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w wykonaniu muzyków Filharmonii Narodowej w Warszawie. W programie znajdą się znaczące dla polskiej kultury i tożsamości narodowej dzieła kompozytorów polskich oraz przejmujący „Koncert Warszawski” z filmu „Niebezpieczne światło księżyca” z 1941 r. Richarda Addinsella. Wystąpią młodzi, utalentowani soliści oraz Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej, w specjalnie poszerzonym na potrzeby ursynowskiego koncertu składzie. Usłyszymy dzieła Chopina, Ogińskiego i Wieniawskiego. W programie nie mogło też zabraknąć utworu Paderewskiego.

WILANÓW

Spacer po pałacu

11 listopada (niedziela) o godz. 10, 11, 13, 15
w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie odbędą się bezpłatne spacery po pałacu dla dorosłych „Dziedzictwo odzyskane”. Organizatorzy przybliżą historię utraconych i odzyskanych dzieł z kolekcji wilanowskiej oraz kulisy pracy konserwatorów, którzy przywracają blask muzealiom przed ich ponownym udostępnieniem publiczności. „Wstęp bezpłatny po pobraniu bezpłatnego biletu wstępu. Wejściówki do odbioru w kasie muzeum” – zapewnia muzeum.

 

9 listopada 2018 07:55
[fbcomments]