0

Zaproszenia na weekend

Bulwary Wiślane na Powiślu
Bulwary Wiślane – na Powiślu
fot. Dariusz Kowalczyk (Wikimedia)

Zapraszamy w weekend na wydarzenia, które nie pozwolą Wam się nudzić w czterech ścianach.

W PLENERZE

BIELANY
W sobotę w godz. 10–14 w parku Olszyna odbędzie się Bielański Dzień Ptaków.
Chcemy przekazać wiedzę z zakresu ochrony ptaków zamieszkujących w budynkach oraz przestrzeni miejskiej i rozbudzić ciekawości poznawcze uczestników wydarzenia. Podczas imprezy przewidziane jest spotkanie z Andrzejem Kruszewiczem, dyrektorem warszawskiego zoo, który opowie m.in. o pracy warszawskiego Ptasiego Azylu i jego podopiecznych. Ponadto odbędą się pokazy sokolnika oraz prezentacja różnych gatunków dzikich ptaków: z rodziny jastrzębiowatych, sokołowatych i rzędu sów” – informują organizatorzy.

PRAGA-PÓŁNOC
W sobotę w godz. 14–18 w Stajni Pociecha przy ul. Wybrzeże Helskie 2 odbędzie się piknik rodzinny „W pogoni za zdrowiem”. „Zapraszamy dzieci i rodziców na występ zespołu Axell UKS Jagiellonka, zupę dyniową i animacje dla dzieci. Będą też przejażdżki na kucykach i liczne konkursy z nagrodami oraz poczęstunek” – zachęcają organizatorzy.

WISŁA
W sobotę i niedzielę trwać będzie gra terenowa „Poszukiwacze Feniksa nad Wisłą”. „Poznajcie na nowo nadwiślańskie tereny od mostu Gdańskiego do Saskiej Kępy” – zapewniają organizatorzy. Aby wziąć w niej udział, wystarczy stworzyć drużynę (od dwóch do pięciu osób) i w dniach 1–2 października odebrać kartę startową z iBarki, by wykonać zadania. Zapisy: kontakt@infobarka.pl.

URSYNÓW
W niedzielę o godz. 16.30 na torze Służewiec rozegrana zostanie 103. w historii Wielka Warszawska. Gwiazdą tegorocznej, rozgrywanej po raz 71. na Torze Służewiec, Wielkiej Warszawskiej będzie niepokonany Va Bank, którego talent po wspaniałym zwycięstwie w pierwszym zagranicznym występie w Baden-Baden w gonitwie G3, w której pokonał czołówkę koni niemieckich, został zauważany również za granicą. Bezpośrednio po tym sukcesie znane wyścigowe konsorcjum Team Valor International, zarządzane przez Barry’ego Irwina, kupiło połowę udziałów Va Banka. W tegorocznej Wielkiej Warszawskiej Va Bank będzie miał pięcioro rywali oraz jednego pomocnika (Adanero). Głównymi konkurentami będą zapewne trzylatki: derbista Caccini i zwyciężczyni Oaks Iron Belle. Wielka Warszawska ustanowiona została w 1895 r. przez ówczesnego prezesa Towarzystwa Wyścigów Konnych w Królestwie Polskim – hrabiego Augusta Potockiego. Jej pierwszym zwycięzcą został Aschabad, syn legendarnego Rulera, który jako pierwszy z polskich koni wygrał w 1887 r. Wszechrosyjskie Derby w Moskwie. Na Służewcu została rozegrana po raz pierwszy w 1946 r. Przypomnijmy, że konie mają do pokonania 2600 metrów. Bilety do strefy B są w cenie 12 zł, dzieci do 13 lat – wstęp bezpłatny. Bilety dostępne są w kasach w dniu wyścigowym oraz w przedsprzedaży on-line na stronie: www.eventim.pl.

SPORT

WAWER
W sobotę o godz. 11 ze skrzyżowania ulic Pilawskiej i Maciejowickiej wyruszy rodzinny wyścig rowerowy „Ojcowie na Start”. Trasa mierzy 8 km, a prowadzi ścieżkami Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Na miejscu po wyścigu zorganizowany zostanie piknik rodzinny, na którym zwycięzcy oraz wszystkie dzieci otrzymają nagrody za udział w wyścigu. Rejestracja odbywa się na stronie: warszawa.ojcowienastart.pl. Udział kosztuje 20 zł – od całej rodziny.

PRAGA-POŁUDNIE
W sobotę o godz. 12 na PGE Narodowym odbędzie się konferencja prasowa z okazji Narodowego Dnia Sportu. W konferencji udział wezmą gwiazdy sportu i ambasadorowie Narodowego Dnia Sportu, m.in. Andrzej Supron, Kajetan Broniewski, Robert Mateusiak, Krzysztof „Diablo” Włodarczyk, Zbigniew Raudo, Wiktoria Sądej, Klaudia Jans-Ignaciak, Katarzyna Witwicka i inni. Konferencję poprowadzi Aleksandra Mikołajczyk. Zgłoszenia należy wysyłać na adres: dominika@zwalcznude.pl. W tytule proszą o wpisanie „Akredytacja NDS”, natomiast w treści: imię i nazwisko, reprezentowane media, numer telefonu i e-mail.

PRAGA-POŁUDNIE
W sobotę w godz. 12–16 na błoniach stadionu PGE Narodowego odbędzie się piknik w ramach Narodowego Dnia Sportu. Jedną z największych atrakcji pikniku będzie strefa „Podziel się kilometrem”. Akcja polega na zachęcaniu Polaków do pomagania innym. Zgodnie z propagowanym hasłem zadaniem każdej osoby, która odwiedzi strefę „Podziel się kilometrem”, będzie pokonanie przynajmniej jednego kilometra na mechanicznej bieżni, orbitreku, ergometrze lub rowerku. Ponadto w programie m.in. symulator lotów, treningi w kilkudziesięciu dyscyplinach sportowych, dmuchańce, fotobudki, gokarty, spotkania z gwiazdami sportu, ścianka wspinaczkowa, ergometry wioślarskie oraz darmowe porady dietetyków.

WYCIECZKI

PRAGA-PÓŁNOC
W niedzielę o godz. 15 przy ul. Kościeliskiej 1, róg ul. Radzymińskiej, rozpocznie się spacer „Zacisze”. „Osiedle domków jednorodzinnych przy ul. Radzymińskiej, które zaczęło się rozwijać jeszcze w czasach zaborów. Rzadko bywa odwiedzane, ale ma swoje ciekawe historie, a nawet posiada wyższą uczelnię. Tutaj miał swoją posiadłość Józef Elsner, nauczyciel Chopina. Tu mieszkał Grzegorz Ciechowski, lider Republiki, i wielu innych znanych ludzi, tu poległ jedyny niemiecki generał w czasie kampanii wrześniowej, tu podczas Powstania Warszawskiego stoczono krwawą i niestety przegraną walkę z wojskami niemieckimi. Od półwiecza ulicę swojego imienia ma tu Teofil Piecyk, literacka postać z felietonów Stefana Wiecheckiego. Podczas wycieczki zobaczymy też najoryginalniejszego chyba gargamela w Warszawie i pozostałości carskiego fortu” – opisują organizatorzy.

PRAGA-POŁUDNIE
W niedzielę o godz. 15 przy ul. Jugosłowiańskiej 3 (róg ul. Bora-Komorowskiego), przy pętli autobusowej Gocław rozpocznie się spacer „Gocław”. „Większości kojarzy się jedynie z szarością blokowiska, choć wieś o tej nazwie korzeniami sięga średniowiecza. W międzywojniu rysowano dlań wielkie plany, w większości nigdy niezrealizowane, choć wiele mówiące o wyjątkowym ulokowaniu Gocławia. Sławę osiedla, jako przykładowego blokowiska, utrwalały kolejne kręcone tu filmy, zawsze pokazujące niezwykłe genius loci. Dawniej ze wszech stron otoczony pasem półdzikiej bujnej zieleni (tam planowano rozbudowaną infrastrukturę rekreacyjną i usługową), obecnie traci ostatnie takie peryferia, stąd warto wybrać się tam teraz, aby zobaczyć je i poczuć, jak kiedyś jeździło się na Gocław i jakim widział go choćby Białoszewski” – zachęcają organizatorzy.

KONCERTY

PRAGA-POŁUDNIE
W sobotę o godz. 19 w PROM-ie Kultury Saska Kępa przy ul. Brukselskiej 23 odbędzie się wydarzenie muzyczne „Melodie dla Przyjaciół”. Wystąpią: Wiesław Ochman – tenor i gospodarz wieczoru, Katarzyna Bochyńska-Wojdył – sopran, Renata Dobosz – mezzosopran, Halina Mansarlińska – fortepian. Koncertowi towarzyszyć będzie wernisaż wystawy malarstwa Wiesława Ochmana „Impresje, szkice i drobiazgi”. Wstęp: 20 zł.

MUZEA I WYSTAWY

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę w godz. 11–14.30 na Zamku Królewskim w Sali Wielkiej odbędzie się debata „Polityka i edukacja historyczna w działaniach rządów RP po 1989 roku”. Debata składająca się z dwóch paneli będzie poświęcona polityce historycznej realizowanej przez państwo polskie oraz edukacji historycznej w latach 1989–2016.

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę o godz. 19 w Galerii na Smolnej przy ul. Smolnej 9 odbędzie się wernisaż wystawy Katarzyny Kobylarz – „Ogrody światła”. Artystka jest przewodniczącą Klubu Malarzy im. Artysty Stanisława Hrabiego Szembeka przy Towarzystwie Historycznym im. Szembeków. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu i ASP w Krakowie. Ukończyła scenografię na Wydziale Malarstwa oraz grafikę warsztatową na Wydziale Grafiki. Od kilku lat maluje, pracuje i mieszka w Warszawie. Jest członkiem grupy artystycznej Młodzi Sztuką.

PRAGA-PÓŁNOC
W niedzielę na Pradze-Północ odbywać się będzie IV Praska Jesień w Świątyniach. Jest to już czwarta edycja cieszącego się coraz większym zainteresowaniem wydarzenia kulturalnego odbywającego się w świątyniach Pragi-Północ. Tegoroczna edycja jest znacznie bogatsza od poprzednich, zawierająca w swoim sześciotygodniowym (niedzielnym) programie 12 pozycji: w nim m.in. trzy spektakle teatralne, siedem koncertów, trzytygodniową wystawę malarską, wernisaż z koncertem jazzowym oraz warsztaty pisania ikon, a także nauki gry na afrykańskich bębnach djembe połączonej z tańcem uwielbienia. Szczegółowy program.

KINA, TEATRY

PRAGA-POŁUDNIE
W sobotę o godz. 16 w Teatrze Powszechnym przy ul. Zamoyskiego 20 odbędzie się otwarcie XX edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży „Korczak 2016”. Festiwal potrwa 12 dni na scenach Teatru Powszechnego, teatru Lalka i teatru Baj, zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt spektakli z Polski oraz z zagranicy. Przed każdym spektaklem na widzów czekają happeningi, a po każdym pokazie widzowie będą mieli okazję spotkać się z twórcami, reżyserami oraz dowiedzieć się o wielu tajnikach ich pracy. Uzupełnieniem edukacji teatralnej będą warsztaty.

SPOTKANIA

PRAGA-PÓŁNOC
W sobotę w Centrum Kreatywności przy ul. Targowej 56 odbędzie się otwarta sobota. Mieszkańcy i przedsiębiorcy będą mieli okazję zobaczyć nie tylko zabytkową kamienicę, która odzyskała dawny blask, lecz także poznać funkcjonalność nowego inkubatora dla kreatywnych start-upów. Będą to m.in. kreatywne warsztaty dla dzieci i młodzieży, spacery z przewodnikiem po najbliższej okolicy, pokazy filmów, wystawy i dyskusje. Więcej informacji.

WŁOCHY
W sobotę w godz. 12–17 w schronisku Na Paluchu przy ul. Paluch 2 odbędzie się Dzień Otwarty w Schronisku. „Wiele osób boi się wizyty w schronisku. Warto pokonać strach i zobaczyć, jak funkcjonuje schronisko, i wyrobić sobie własne zdanie. Schronisko nigdy nie będzie »fajnym miejscem«, bo trafiają tu zwierzęta poszkodowane przez ludzi, ale dla większości z nich jest to przystanek przed nowym lepszym życiem. Zobacz pracę pracowników i wolontariuszy. A także zobacz schronisko »od kuchni« – miejsca, gdzie normalnie wstęp ma tylko personel” – zachęcają organizatorzy.

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę o godz. 14 w empiku Junior przy ul. Marszałkowskiej 116/122 odbędzie się spotkanie autorskie z Beatą Pawlikowską, poświęcone poradnikowi „Wyszłam z niemocy i depresji, ty też możesz”. Poczucie totalnej bezradności, wszechogarniający smutek i chaos… Zmaga się z nimi wiele osób, przez wiele lat zmagała się także Beata Pawlikowska. Jednak zrozumiała, czym jest depresja, skąd się bierze i w jaki sposób działa. Dzięki temu znana podróżniczka stworzyła narzędzia, które pozwoliły jej zwyciężyć z chorobą. Teraz dzieli się nimi w książce i audiobooku.

BIAŁOŁĘKA
W niedzielę o godz. 11 w Białołęckim Ośrodku Kultury przy ul. van Gogha 1 odbędzie się pierwszy wegański Festiwal na Białołęce – Wegełęka. Wegełęka to nowa, cykliczna rodzinna impreza na mapie Warszawy skierowana zarówno do dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Festiwal promuje zdrowy styl życia, roślinną dietę, aktywność fizyczną oraz muzykę. W programie m.in. warsztaty kulinarne, historie trawożerców i koncert Micromusic. Wstęp bezpłatny.

DLA DZIECI

URSUS
W sobotę w godz. 9–15 na terenie Szkoły Podstawowej nr 14 przy ul. Sosnkowskiego 10 w ramach programu edukacyjnego „Bezpieczne dziecko na drodze” dostępne będzie Miasteczko Ruchu Drogowego. W trakcie dnia otwartego zajęcia będzie prowadzić pracownik Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Obejmować one będą: doskonalenie jazdy na rowerze, instruktaż i zasady poruszania się po drogach publicznych dla kierujących rowerami, złożenie egzaminu uprawniającego do otrzymania karty rowerowej (dotyczy uczniów szkół podstawowych, którzy ukończyli 10 lat).

PRAGA-POŁUDNIE
1 października (sobota) o godz. 16 w Teatrze Powszechnym odbędzie się otwarcie festiwalu KORCZAK 2016. Od tej pory, każdego dnia do 12 października zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt spektakli z Polski i z zagranicy. Odbędą się też liczne happeningi, warsztaty dydaktyczne, niezwykłe gry i zabawy w Strefie Dziecka. Centrum Festiwalowe będzie zorganizowane w Teatrze Powszechnym. Szczegóły dotyczące festiwalu na stronie: www.korczak-festival.pl.

Warszawski Serwis Prasowy

30 września 2016 16:28
[fbcomments]