0

Cezary idzie na wojnę

Komuna Warszawa
Cezary idzie na wojnę – reż. Cezary Tomaszewski
fot. Komuna Warszawa

Rygorystycznie przydzielona kategoria na komisji wojskowej asumptem do teatralnego odwołania.

Cezary Tomaszewski – reżyser spektaklu, lata temu otrzymał najniższą kategorię wojskową E. Po latach jako dojrzały mężczyzna wraca do tej historii.

W Komuna Warszawa premiera spektaklu z cyklu „Przed wojną / Wojna / Po wojnie”:

Opowieść performatywna  o wyprawie na przedwojnie mitologicznego, wielogłowego bohatera o tym samym imieniu i nazwisku, co reżyser spektaklu i o wojnie jaką wypowiada on widmom wojny.

Przedstawienie o przymusie przydatności i efektywności w ramach systemu kapitalistycznego i polityki państwowej będącej przedłużeniem polityki wojennej. Biografia reżysera rozpisana na czterech aktorów i pianistkę staje się pretekstem od przedefiniowania pojęć zastanych i wytworzenia własnego queero-wego systemu fantazmatycznego. Spektakl, w którym „Popołudnie fauna” Niżyńskiego spotyka się z pieśnią Moniuszki w męskiej przebieralni, ćwiczenia aerobowe z wojenną symfonią Szostakowicza, a wspomnienia decyzji komisji poborowej sprzed lat staje się impulsem do uruchomienia campowej rewii performatywnej.

  • reżyseria: Cezary Tomaszewski
  • występują: Michał Dembiński, Weronika Krówka, Oskar Malinowski, Bartosz Ostrowski, Łukasz Stawarczyk
  • realizatorzy: Agnieszka Klepacka, Maciej Chorąży, Antoni Grałek, Tomasz Kowalski, Justyna Wąsik, Klaudia Hartung-Wójciak
  • Produkcja: Komuna// Warszawa
  • PREMIERA 8, 9 lipca 2017, g. 19.00
  • Komuna// Warszawa, Lubelska 30/32

O cyklu:

„Przed wojną / Wojna / Po wojnie”, to nowy, 3-letni cykl Komuny//Warszawa opisujący permanentny stan, w jakim znajduje się świat.

Wojny mogą być zbrojne i psychologiczne, zamorskie i domowe, międzynarodowe i rodzinne. Wojna krąży po świecie: „trudno bez niej żyć, łatwiej z nią umierać”.

Impulsem, który skłonił K//W do zajęcia się wojną, był ciąg ponurych wydarzeń z ostatnich lat: Wojna w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie – Brexit – wygrana Trumpa. Coraz częściej pojawia się myśl, że wojna w Europie może przestać być historią. Stąd potrzeba zadania pytań o to: Czy jesteśmy przygotowani do wojny? Czy pamięć o wojnie ułatwia podtrzymanie pokoju? Czy woja może być sprawiedliwa? Czy polityki historyczne otwierają rany i zbroją społeczeństwa do walki?

K//W będzie opowiadać o wojnie i wojnach – w ich różnych kontekstach i odsłonach, z naciskiem jednak na ich realny – nieheroiczny i osobisty wymiar. Podejście K//W jest czysto pragmatyczne – skupione na praktyce i cenie przetrwania.

8 lipca 2017 23:28
[fbcomments]