0

Startuje 13 Sputnik

Festiwal Sputnik
fot. Mat. prasowe

Uroczyste otwarcie 13. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” rozpocznie się  21 listopada – o godzinie 19.00 w warszawskim kinie Iluzjon.

Startują projekcje dla widzów w kinie Luna. Seanse w Elektroniku oraz Iluzjonie od jutra. Wszystkie trzy kina zagrają najlepsze rosyjskie filmy do 1 grudnia.

Ceremonię otwarcia festiwalu poprowadzą w tym roku: ceniony dziennikarz kulturalny i krytyk filmowy Artur Zaborski oraz Dyrektor festiwalu, poetka, wieloletnia wielbicielka rosyjskiej kinematografii Małgorzata Skulska.

Na uroczystości gościć będą przedstawiciele rządu polskiego i rosyjskiego, czołowi działacze kultury oraz twórcy filmowi. Zgromadzoną widownię powita:

  • Ambasador Federacji Rosyjskiej w RP Siergiej Andriejew,
  • Wicemarszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz,
  • Dyrektor Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego Dariusz Wieromiejczyk,
  • Dyrektor Fundacji Centrum Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia Aleksandra Gołubowa,
  • reżyserzy: Paweł Łungin, Aleksandra Strielanaja i Aleksiej Romanow.

Ceremonię swoją obecnością zaszczycą także Członkowie Jury Konkursu Filmów Fabularnych:

  • Przewodniczący, profesor sztuk filmowych, reżyser oraz scenarzysta filmów fabularnych i dokumentalnych, spektakli telewizyjnych, producent filmowy Filip Bajon,
  • znakomita reżyserka, która zadebiutowała w pełnym metrażu wielokrotnie nagradzanym na świecie filmem „Nina”, Olga Chajdas
  • ceniona dziennikarka filmowa i kulturalna, publikująca m.in. w Gazecie Wyborczej, magazynach Vogue, Pani, Newsweek i na portalu Onet. – Anna Tatarska.

Gości przywita także gremium Jury Konkursu Filmów Dokumentalnych: Przewodnicząca, uznana reżyserka, producentka, autorka licznych filmów dokumentalnych, reportaży, programów publicystycznych, widowisk radiowych i telewizyjnych Alicja Albrecht, reżyserka, która zadebiutowała wielokrotnie nagradzanym pełnometrażowym filmem dokumentalnym „Over the Limit”, Marta Prus oraz ceniona dziennikarka, sekretarz redakcji w tygodniku „Przegląd”, redaktorka książek beletrystycznych i naukowych Agata Gogołkiewicz.

Festiwal otworzy jakucki film „Nade mną słońce nie zachodzi” w reżyserii Lubowi Borisowej, który zdobył Nagrodę Publiczności „Święty Jerzy” na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie. To słodko-gorzka opowieść o prawdziwej przyjaźni, dojrzewaniu i odkrywaniu tego, co w życiu jest najważniejsze, która porusza do głębi i bawi do łez. Piękne i trudne emocje są tu jak surowa, nieodkryta Syberia. W rolę starca-mędrca wcielił się 76-letni Stiepan Popow, znany polskim widzom z filmu „Car ptak” (zdobywca II Nagrody na 12. Sputniku). Aktor będzie gościem ceremonii otwarcia 13. Sputnika.

Na ceremonii wystąpi Siergiej Starostin – rosyjski etnograf, piosenkarz, autor tekstów, producent muzyczny i kolekcjoner ludowych instrumentów. W młodości zainteresował się rosyjskim folklorem po wielkiej ekspedycji etnograficznej w głąb Rosji, a w latach 90. założył zespół „Moscow Art Trio”, łączący jazz, muzykę klasyczną, ludową oraz improwizację. Jest także autorem muzyki wykorzystanej w konkursowym filmie „Nafta” w reżyserii Jusupa Razykowa. Siergiej Starostin zagra również koncert dla wszystkich chętnych słuchaczy 23 XI o godz. 19:00 w kinie Iluzjon.

Zgromadzeni Goście będą mogli także obejrzeć wystawę fotografii nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie „Pechowa trzynastka i inne zabobony„, a także wystawę „Nowa Ziemia. Wyspy Rosyjskiej Arktyki” autorstwa Leonida Krugłowa.

21 listopada 2019 09:45