0

Las głosów

Las głosów – Skrzyżowanie Kultur
fot. Andrzej

Przez cały najbliższy tydzień, żeby znaleźć się w lesie nie trzeba będzie wyjeżdżać z Warszawy.

Wystarczy przyjść do namiotu festiwalowego Skrzyżowanie Kultur pod Pałacem Kultury i Nauki (od strony ulicy Świętokrzyskiej) gdzie zorganizowano nadzwyczajną instalację.
Wchodząc do namiotu mamy wiernie odwzorowaną atmosferę lasu ze stanowiskami muzycznymi. Można więc pod drzewem posłuchać specyficznych dźwięków. Można skorzystać ze zwisających na konarach słuchawek żeby zatopić się w zupełnie inny świat: dźwięków, odgłosów, hałasów, płaczu, śmiechu …

Las głosów to jak podają organizatorzy: muzyczna opowieść o człowieku żyjącym na styku sztucznego świata, który stworzył oraz pierwotnego środowiska, z którego się wywodzi. Ale to także opowieść o sile głosu – najdoskonalszego z instrumentów, który wydobywa ludzkie emocje.
Współczesność stawia człowiek w trudnej sytuacji: zasypuje go informacją, komunikatami, marketingiem, reklamą, produktami, usługami, kolorami, muzyką. Reakcją człowieka jest głos. Za jego pomocą może opisywać swoje uczucia, protestować, krytykować, użalać się, szukać pomocy. Towarzyszy tym procesom skala emocji: od zdziwienie poprzez smutek, złość, radość aż do ekscytacji.

Na instalację wstęp wolny, można ją oglądać w namiocie przed PKiN w godzinach:

  • 25.09 – niedziela godz. 10-24
  • 26.09 – poniedziałek godz. 15-22
  • 27.09 – wtorek godz. 15-22
  • 28.09 – środa godz. 15-22
  • 29.09 – czwartek godz. 16-24
  • 30.09 – piątek godz. 16-24
  • 01.10 – sobota godz. 14-23

MUZYKA I UDŹWIĘKOWIENIE: LESKI
Polski muzyk – tworzy muzykę z pogranicza dream popu i indie-folku, wokalista, autor tekstów, kompozytor, gitarzysta. Ma na koncie dwie płyty Zaczyn (2014) i Splot (2015). W 2015 roku został uhonorowany nagrodą Mateusz Trójki w kategorii muzyka rozrywkowa – Debiut roku, a w 2016 otrzymał nominację do Fryderyków również w kategorii Debiut. Leski przygotował muzykę wykorzystując technikę field recording, czyli nagrywanie odgłosów otoczenia, oraz dźwięki ludzkiego głosu. Muzyka tworzona w taki sposób wpisuje się w nurt zwany muzyką konkretną.

DESIGN: SIMONE DE IACOBIS ORAZ MAŁGORZATA KUCIEWICZ (Grupa CENTRALA)
Projektują w każdej skali od przedmiotu, poprzez wnętrza i budynki, po skalę urbanistyczną. Ich efemerycz ne projekty powstałe na styku architektury i sztuki to impulsy rewidujące rzeczywistość i próba krytycznego kształtowania przyszłości. Projektują dla Centrum Sztuki Współczesnej, Muzeum Historii Żydów Polskich i Muzeum Sztuki Nowoczesnej (min. wystawy o Oskarze Hansenie: 2014 MACBA w Barcelonie; 2015 Serralves Museum w Porto, 2016 Uniwersytet Yale w New Haven), zaprojektowali tegoroczną ekspozycję polską na Triennale w Mediolanie.

ARCHITEKTURA ZIELENI: IGA KOŁODZIEJ
Architektka krajobrazu, absolwentka SGGW w Warszawie, właścicielka pracowni projektowej Mint&Laven der. Należy do Stowarzyszenia Odblokuj i Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego. Projektuje ogrody i tereny zieleni, buduje roślinne instalacje dla instytucji kultury (m.in. Centrum Sztuki Współczesnej Zamku Ujazdowskiego, Nowego Teatru w Warszawie, Muzeum Warszawskiej Pragi), prowadzi warsztaty ogrodnicze i wykłady.

POMYSŁ I OPIEKA ARTYSTYCZNA: ANNA KRÓL
Absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej, reżyserka multimedialnych spektakli literackich, wydawca oraz autorka książek i scenariuszy. Pomysłodawczyni i dyrektor Big Book Festival – międzynarodowego festiwalu literackiego odbywającego się w Warszawie od 2013 roku. Autorka książek „Spotkać Iwaszkiewi cza. Nie-biografia” oraz „Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie”. Realizuje nowatorskie projekty literackie łączące elementy teatru, koncertu, filmu i performatywnego czytania. Kuratorka wydarzeń teatralnych i literackich, autorka spektakli: „Wieczorem. W poszukiwaniu Jerzego Pilcha”, „Hamlet#Casting”.

24 września 2016 22:59
[fbcomments]