0

Pewnego razu w listopadzie

Pewnego razu w listopadzie reż. Andrzej Jakimowicz
Pewnego razu w listopadzie – reż. Andrzej Jakimowicz
fot. WFF

Eksmisje, bezdomność, zamieszki, obojętność służb – przygnębiający obraz Polski roku 2013.

Filmem otwarcia 33 Warszawskiego Festiwalu Filmowego była najnowsza produkcja Andrzeja Jakimowicza przedstawiająca jednostkowy przykład ludzi zrzuconych przez system na margines życia społecznego. Kobieta, nauczycielka, wnuczka Powstańca Warszawskiego zostaje wyrzucony na bruk – wraz z synem i psem przybłędą co noc szuka schronienia. Bezduszność, obojętność, rosnąca agresja – wybrzmiewa w tym filmie bardzo mocno. Nie przypadkowo osią fabuły jest uroczy pies „koleś”, bo jak w jednej scenie dowodzi wykładowca: człowiek w Polsce nie ma takiej ochrony prawnej jak zwierzę.

Film zawiera w końcowej fazie rekonstrukcję, z wykorzystaniem zdjęć dokumentalnych, zamieszek z 11 listopada 2013 roku podczas Marszu Niepodległości z zastanawiającą biernością służb mundurowych.

Smutny, niestety do bólu prawdziwy, ale znakomity film.

Ocena 8/10

Zwiastun:

Opis:

Warszawa, listopad 2013. Marek zabiera z działki pod miastem swoją matkę. Jest za zimno, żeby tam spała. Razem z nimi jedzie bezpański pies Koleś, który dotrzymywał towarzystwa mamie. Jadą do Warszawy, w której w wyniku brutalnej polityki mieszkaniowej, wyeksmitowano ich z domu. Ponieważ mama nie chce się pozbyć Kolesia, traci też miejsce w schronisku dla bezdomnych. Woli nie mieć dachu nad głową, niż stracić ukochanego zwierzaka. Wściekły i sfrustrowany Mareczek odpędza psa. Pod wpływem wyrzutów sumienia stara się go potem odnaleźć, ale bezskutecznie. Mama trafia do skłotu. Tymczasem nadchodzi 11 listopada i zorganizowany przez narodowców „Marsz Niepodległości”. W pobliżu trasy marszu dochodzi do zamieszek. Zamaskowani  napastnicy atakują skłot. Marek i jego matka doświadczają na własnej skórze traumy ofiar napadu. Finałowe sceny filmu rozgrywają się na tle autentycznych wydarzeń i zawierają zdjęcia dokumentalne zrealizowane 11 listopada 2013 roku.

Do obejrzenia:

  • Multikino 2: sobota, 14 października 16:00
  • Multikino 3: niedziela, 15 października 11:00
  • Multikino 2: wtorek, 17 października 18:30

Twórcy:

  • Scenarzysta i producent: Andrzej Jakimowski
  • Montażysta: Cezary Grzesiuk
  • Operator: Adam Bajerski
  • Muzyka: Tomasz Gąssowski
  • Scenograf: Ewa Jakimowska
  • Obsada: Agata Kulesza, Grzegorz Palkowski, Edward Hogg

Reżyser: Andrzej Jakimowski

Polski reżyser, scenarzysta, producent. Urodził się w 1963 roku w Warszawie. Ukończył filozofię na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserię na WRiTV Uniwersytetu Śląskiego. W latach 90-tych tworzył filmy dokumentalne. Jego debiut fabularny „Zmruż oczy” (2003) otrzymał nagrody na festiwalach w Mannheim, San Francisco, Soczi, Gdyni oraz cztery Polskie Nagrody Filmowe. Jego drugi film fabularny „Sztuczki” (2007) otrzymał ponad 30 nagród na międzynarodowych festiwalach, m.in. w Wenecji oraz FIPRESCI Prize w Bratysławie, a także Złote Lwy w Gdyni oraz Polską Nagrodę Filmową za Najlepszą Reżyserię. W 2009 roku był polskim kandydatem do Oscara. Jego trzeci film fabularny „Imagine” (2012) miał premierę na festiwalu w Toronto. Film otrzymał Nagrodę dla Najlepszego Reżysera i Nagrodę Publiczności na 28. WFF. „Pewnego razu w listopadzie…” to najnowszy film reżysera.

13 października 2017 23:21
[fbcomments]