0

„Portret żołnierza” – projekcja na UW

Portret żołnierza - po projekcji od lewej: Barbara Siedlicka (UW i KdsCPW) poseł Michał Szczerba (prezes Towarzystwa Przyjaciół Woli), Pani Wanda Traczyk Stawska ps. Pączek, Marianna Bukowski (autorka filmu)
Portret żołnierza – po projekcji od lewej: Barbara Siedlicka (UW i KdsCPW) poseł Michał Szczerba (prezes Towarzystwa Przyjaciół Woli), Pani Wanda Traczyk Stawska ps. Pączek, Marianna Bukowski (autorka filmu)
fot. MPawlik

2 sierpnia 2015 roku w auli starej BUW odbyła się druga projekcja znakomitego filmu pani Marianny Bukowski

Dzięki staraniom Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy, Towarzystwa Przyjaciół Woli i Światowego Związku Żołnierzy AK, o godzinie 18:00 rozpoczęła się druga projekcja filmu „Portret żołnierza”.

Pierwsza projekcja odbyła się w dość kameralnym gronie w Muzeum Powstania Warszawskiego, o czym pisaliśmy w artykule 16 lipca (LINK)

Dzięki przychylności władz Uniwersytetu Warszawskiego, który jest patronem działań Komitetu ds. CPW (LINK), na prośbę ww. organizacji i za zgodą pani Marianny Bukowski, autora filmu, projekcja mogła dojść do skutku.

Na projekcję przybyło ponad 300 osób.
Tak wiekowych jak i bardzo młodych, co cieszy podwójnie.
Dużą niespodzianką było to, że było bardzo dużo młodych osób obcojęzycznych.

Film był prezentowany w wersji podstawowej, czyli z napisami w języku angielskim.
To bardzo dobra wersja.
Jest ona zrozumiała dla całego świata i dla każdego Polaka

Przywitanie i wprowadzenie do projekcji było zasługą Pani Barbary Siedlickiej z Uniwersytetu Warszawskiego i jednocześnie jednej z najbardziej zaangażowanych osób w prace Komitetu Cmentarza Powstańców Warszawy oraz posła Michała Szczerby, prezesa Towarzystwa Przyjaciół Woli.

Po projekcji był czas na rozmowy z autorka filmu i przede wszystkim z Panią Wandą Traczyk-Stawską, która jest w filmie nie tylko jego bohaterem, ale przewodnikiem opowiadającym o przeżyciach młodych ludzi, którzy dorośli w kilka godzin.

Na sali był również pan Maciej Janaszek-Seydlitz, który na prośbę Komitetu ds. CPW opisał historię zapomnianego cmentarza. Cmentarza, który od kilku lat, dzięki działaniom Komitetu ds. CPW zmienił swe oblicze. (LINK)

Najsympatyczniejsze, po projekcji, były rozmowy bez mikrofonu, podpisywanie książek (wręczanych za darmo), wymiana kontaktów, kolejka do Pani Wandy Traczyk-Stawskiej by ją uściskać.

Cieszą sugestie uczestników projekcji, by film ten mógł trafić do szkół w całym kraju, by polska młodzież dowiedziała się prawdy o żołnierzach w Powstaniu Warszawskim.

Fotorelacja:

 

7 sierpnia 2015 01:17
[fbcomments]