0

Wyniki badania rowerzystów

Średnio 68 km tygodniowo na dwóch kółkach – warszawscy rowerzyści jeżdżą coraz więcej, ale boją się wypadków.

Warszawiacy jeżdżą rowerem dużo i często, a przede wszystkim – do pracy.
Z największego badania rowerzystów w Polsce przeprowadzonego przez Fundację Allegro All For Planet wynika, że nie bez powodu wywalczyli oni w tegorocznej edycji kampanii „Kręć Kilometry” tytuł najbardziej rowerowego miasta w Polsce.

Ponad 4,5 miliona kilometrów przejechanych przez Warszawiaków w ciągu pięciu miesięcy trwania akcji „Kręć Kilometry” i ich zwycięstwo w ogólnopolskim rankingu nie powinno dziwić. Aż 77% warszawskich rowerzystów deklaruje, że korzysta z roweru codziennie lub prawie codziennie.

To właśnie do nich należy też jeden z największych dystansów pokonywanych w ciągu tygodnia. Warszawscy rowerzyści tygodniowo przejeżdżają w okresie wiosenno-letnim średnio 68 km. Więcej pokonują w Polsce tylko mieszkańcy Szczecina. Dla całego kraju średni tygodniowy dystans to 60 km.

Do pracy i na uczelnię

Dr Andrzej Siatkowski z Centrum Badań Stosowanych.

Podczas gdy wśród rowerzystów z całego kraju aż 93% deklaruje, że rowerem jeździ przede wszystkim rekreacyjnie, w dużych miastach staje się on ważnym środkiem transportu do pracy czy na uczelnię. Aż 60% warszawskich rowerzystów to osoby, które wykorzystują jednoślady w codziennej komunikacji po mieście. 19% z nich jeździ rowerem wyłącznie rekreacyjnie.

Mapa cieplna, która powstała na podstawie aktywności rowerowych Warszawiaków w aplikacji „Kręć Kilometry” potwierdziła, że z dwóch kółek korzystają oni najczęściej, by dojechać do pracy. Duży ruch rowerowy rejestruje się w centrum i na Służewcu. Wielu rowerzystów spotkać można na Alejach Ujazdowskich i ulicy Belwederskiej, a także w ciągu ulic 17 Stycznia i Cybernetyki oraz Wołoskiej, Domaniewskiej czy Puławskiej, gdzie znajdują się największe biurowce.

Wypadków nie brakuje

Warszawscy rowerzyści boją się jednak wypadków. Jak wynika z raportu, podróżowanie rowerem po stolicy nie wiąże się z wysokim poczuciem bezpieczeństwa rowerzystów. Jest ono niższe niż przeciętna wartość dla całego kraju. Równie źle jak Warszawiacy, swoje bezpieczeństwo oceniają w Polsce tylko rowerzyści z Poznania i z Krakowa. Fundacja pytała ich o ocenę bezpieczeństwa zarówno na trasach oraz ścieżkach rowerowych jak i na drogach i ulicach.

Niepokój Warszawiaków jest jednak w dużej części uzasadniony. Co piąty rowerzysta ze stolicy deklaruje, że w ostatnich 12 miesięcy brał udział w wypadku lub kolizji. Ponadto, w ciągu całego roku jest on świadkiem prawie pięciu niebezpiecznych sytuacji na drodze spowodowanych przez rowerzystów oraz prawie sześciu, których sprawcami są kierowcy aut.

Warszawiacy zauważają jednak, że mimo wielu braków – jak zbyt mała liczba stojaków i parkingów rowerowych – stan infrastruktury rowerowej w Warszawie poprawia się. 93% z nich pozytywnie ocenia zmiany, które zaszły w ich mieście w ciągu ostatnich pięciu lat. Mowa tu m. in. o jakości nawierzchni dróg, sygnalizacji świetlnej i oznakowaniach oraz długości tras i ścieżek rowerowych.

Największe w Polsce badanie rowerzystów

W trakcie trwania kampanii „Kręć Kilometry” pytano o stan infrastruktury rowerowej w miastach ponad 25 tysięcy aktywnych rowerzystów z całej Polski. W ten sposób powstał największy w Polsce raport obrazujący kulturę rowerową polskich miast.

Krzysztof Śpiewek, członek Zarządu Fundacji:

Wyniki badań naszego raportu to pierwsze tak kompleksowe spojrzenie na Polskę rowerową. Z raportu wyraźnie wynika, że choć stan infrastruktury rowerowej poprawia się, wciąż jest bardzo wiele do zrobienia. Rowerzyści zdradzili, czy czują się bezpiecznie na drogach swoich miast i czego im brakuje, by swobodnie poruszać się jednośladem po swojej okolicy.

Pełen raport „Rowerowa Polska” z największego w kraju badania rowerzystów przeprowadzonego przez Fundację Allegro All For Planet dostępny jest na stronie: http://rowerowa-polska.pl/

21 listopada 2016 05:40
[fbcomments]