0

Benefis Wojciecha Pszoniaka

Wojciech Pszoniak
Wojciech Pszoniak
fot. mat. prasowy

Z okazji 50-lecia pracy twórczej aktora w Mazowieckim Instytucie Kultury odbędzie się Jego benefis.

Wojciech Pszoniak świętuje 50-lecie swojej pracy artystycznej.

24 marca o godz. 18:00 w Mazowieckim Instytucie Kultury przy ul. Elektoralnej 12 odbędzie się benefis artysty.

Udział wezmą m.in.

  • prof. Jerzy Bralczyk,
  • Michał Ogórek,
  • Małgorzata Terlecka-Reksnis

Podczas spotkania Wojciech Pszoniak przeczyta wybrane fragmenty ze swojego najnowszego audiobooka Profesor Tutka, zawierającego wszystkie opowiadania Jerzego Szaniawskiego z tego cyklu.

O wyborze zdecydował literacki gust aktora. Wojciech Pszoniak wymienia Szaniawskiego wśród swoich ulubionych twórców, ze względu na jego humor, styl, wysmakowaną ironię i dystans.

Wojciech Pszoniak tak o motywach swojego wyboru mówi:

W dzisiejszym świecie coraz bardziej brakuje mi subtelności.
W naszej cywilizacji jest o nią coraz trudniej.
Subtelność umiera w fast foodach, na autostradach, w telewizji, w Internecie, a wraz z nią znika, umiera człowiek, który potrafi słuchać drugiego, który potrafi z drugim rozmawiać.

Nagranie opowiadań „Profesora Tutki” traktuję osobiście.
To moje koło ratunkowe przed nadejściem potopu, przed zalewem pospolitości, brutalności i wulgarności.

W 1968 r., po ukończeniu studiów w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, aktor rozpoczął współpracę ze Starym Teatrem, gdzie trafił pod opiekę Konrada Swinarskiego. Zagrał w kilku spektaklach reżysera. Wykreował m.in. świetną rolę Puka w Śnie nocy letniej. W Starym Teatrze pracował również z Andrzejem Wajdą, z którym stworzył niezapomnianą rolę Wierchowieńskiego w ​Biesach. Współpracę z Wajdą kontynuował na deskach Teatru Powszechnego, gdzie zagrał m.in. Robespierre’a w Sprawie Dantona. W Teatrze Narodowym u Adama Hanuszkiewicza wystąpił jako Chlestakow w Rewizorze. Pod koniec lat 70. zaczął grać w teatrach francuskich. Znany jest także z wielu wybitnych sugestywnych ról filmowych, takich jak: Dziennikarz i Stańczyk w Weselu, Moryc w Ziemi obiecanej, tytułowa rola w Korczaku, Robespierre w Dantonie Andrzeja Wajdy czy Josełe w Austerii Jerzego Kawalerowicza.

Wojciech Pszoniak od kilku lat związany jest z Teatrem Mazowieckim – sceną Mazowieckiego Instytutu Kultury. Tu z ogromnym powodzeniem gra swój monodram Belfer Jean-Pierre’a Dopagne’a w reż. Michała Kwiecińskiego. O wyborze miejsca świętowania swojego jubileuszu zdecydował sam, podkreślając, że scena MIK-u jest mu szczególnie bliska i dobrze się na niej czuje.

Mazowiecki Instytut Kultury

14 marca 2019 10:06

Komentarze