0

Obiad na Białołęce

XVIII Garderoba Festiwal Teatrów Niezależnych
TO FACE – Teatr Krzyk
fot. Magdalena Wdowicz-Wierzbowska

20 lat temu na Białołęce jeszcze były łąki. Głodny przybysz – aktor zostaje ugoszczony obiadem. Cena 46 zł jednak go poraża.

Mężczyzna przebrany za kobietę. Białogłowa przebrana za faceta. Aktorzy Teatru Krzyk z Maszewa celowo zostawili sobie na scenie minimalną ilość miejsca rozstawiając krzesła dla widowni bardzo blisko. Dzięki temu ich niezwykła ekspresja byłą jeszcze bardziej wyraźna. Momentami spektakl osiąga bardzo wysoki poziom, zarówno pod względem artystycznym, jak i dosłownym. To cud, że aktorzy nie zrobili sobie krzywdy przy takiej aktywności scenicznej.

Jury XVIII Festiwalu Teatrów Niezależnych Garderoba (Joanna Szczepkowska, Jarosław Kilian i Jacek Kociński) wygląda momentami na oczarowanym tym co działa się na tej niewielkiej powierzchni scenicznej. Czy znajdzie to wyraz w werdykcie dowiemy się w niedzielę późnym wieczorem.

A tak twórcy określają przesłanie swojego występu scenicznego pod tytułem „TO FACE”:

Pytanie o własną naturę bywa najważniejszym pytaniem o samego siebie. Ile potrzeba konsekwencji i determinacji, by stawić jej czoła chociaż raz? A później i tak po wewnętrznej walce przed samym sobą przyznać się, że ma się to nijak do ŻĄDZ, które budzą się w nas tak potężne i mroczne, że żadne znane nam słowa nie są w stanie ich okiełznać. Jako byty niedoskonałe wciąż się doskonalimy, by swoją niedoskonałość ukrywać przed światem. To ukrywanie nabiera na sile, gdy wytwarzamy bardzo osobliwą relację z drugim człowiekiem. Wówczas rodzi się tęsknota, a z nią kolejne pytania – gdzie się schronić i jak się schronić? A przecież świat, jak szalony domaga się, byśmy oddali mu to, co nasze i dyskretne.

  • reżyseria: Marek Kościółek
  • występują: Lena Witkowska i Mateusz Zadal

Teatr Krzyk został utworzony w maszewskim Ośrodku Kultury i Sportu w 2002 roku przez Marka Kościółka. Od 2006 roku pracuje w pomieszczeniach po dawnej kotłowni (tzw. „Kotłoffnia”). Od roku 2007 działa niezależnie jako stowarzyszenie teatralne. Jest animatorem kultury w gminie Maszewo: organizuje zajęcia warsztatowe i dydaktyczne, akcje happeningowe, projekty społeczne i wymiany międzynarodowe.

26 marca 2017 00:07
[fbcomments]