0

Obojętność WARSzawy

Teatr WARSawy – plany na sezon 2018/2019
fot. Andrzej

Nawet w okresie kampanii przedwyborczej Dyrektor Teatru WARSawy rozkłada ręce z bezsilności.

Trwa festiwal politycznych obietnic, a zlokalizowany na Rynku Nowego Miasta Teatr nie może doczekać się nawet odpowiedzi na wysyłane do odpowiednich urzędników pisma.

Adam Sajnuk – dyrektor Teatru WARSawy

Ta władza Warszawy, która obecnie rządzi, nie zrobiła przez 3 lata nic – ani żadnego ruchu w stronę właściciela budynku, ani nie odpowiadała na nasze liczne petycje, prośby i apele o to, aby siąść do stołu i porozmawiać, jak to miejsce odzyskać skutecznie i na stałe dla kultury niezależnej, w ogóle dla kultury i dla Warszawy.

Sytuacja lokalowa Teatru jest bardzo trudna i wciąż funkcjonuje on tylko dzięki cierpliwości i dobrej woli właściciela obiektu wynajmującemu powierzchnię na działalność teatralną na preferencyjnych warunkach. Jednak według Dyrektora:

… cierpliwość właściciela budynku doszła do granicy i raczej dłużej trwać nie będzie …

Obecna kadencja Rady Miasta jest z niezrozumiałych dla Teatru powodów zmarnowana:

Zamiana nieruchomości, która pociąga za sobą konieczność wielomilionowej dopłaty po stronie właściciela była przez te lata blokowana w Radzie Warszawy przez grupę radnych, który w ostatnich dniach opuścili Platformę Obywatelską. To był rodzaj intrygi politycznej, gdy grupa radnych szachowała większość rozgrywając jakąś swoją grę. Dlatego kwestia zamiany nigdy nie została głosowana przez Radę Miasta. Dziś jesteśmy w przeddzień wyborów i zwracamy się do kandydatów na urząd Prezydenta, by po wygranych wyborach zajęli się także sprawami kultury. W Warszawie jest poważny deficyt przestrzeni teatralnych – w Warsie gra wiele zespołów, które nie mają innej przestrzeni.

Co gorsza politycy zupełnie nie interesują się sprawą nawet w okresie przedwyborczym:

próbowaliśmy zapraszać na konferencję prasową kogoś ze sztabu wyborczego Rafała Trzaskowskiego, także z Nowoczesnej – brak reakcji jest dość znaczący i przykry

Pomimo tej trudnej sytuacji Teatr nie ustaje w wysiłkach zaproponowania widzom interesującej oferty kulturalnej.

Pierwsza część  nowego sezonu Teatru WARSawy upłynie pod znakiem koprodukcji z Pożarem w Burdelu oraz z teatrami PAPAHEMA i EKIPA. Grudzień teatr przywita polską prapremierą sztuki „BeginningDavida Edridge’a w reż. Adama Sajnuka, z rolami Marii Seweryn i Tomasza Kota.  W październiku Teatr WARSawy zaprosi na Festiwal Sztuk Czytanych.

Koprodukcje

Nowy sezon dla Teatru WARSawy to na początek koprodukcje. We wrześniu odbędzie się wspólna premiera z Pożarem w Burdelu „Duszpasterz Hipsterów I Zryte Banie”. Po namowach aktywistów, parafian i celebrytów ksiądz Marek decyduje się wystartować w wyborach na prezydenta Warszawy jako kandydat lewicy konserwatywnej. Po inauguracji kampanii w Teatrze WARSawy wraz z kato-metalowym zespołem „Zryte banie” ksiądz Marek rusza w miasto z koncerto-kazaniami, które porywają feministki, środowiska LGBT, HWDP, TVN i ONR. W co wierzy stolica? Czy duszpasterzowi uda się zjednoczyć naród? Czy Warszawa jest gotowa na księdza – prezydenta?

Również we wrześniu, Teatr PAPAHEMA i Rafał Rutkowski zapraszają na „Niepodległość słoików” stand-up comedy  z udziałem lalek. Bohaterowie widowiska w lekkiej formie opowiedzą o ekscytacjach i zgryzotach osób, które  w nadziei na lepsze jutro przyjeżdżają z całej Polski do Warszawy. Temat aktualny, bo przecież to miasto przyciąga wszystkich, niezależnie od wieku, płci, wzrostu, wyznania i orientacji. Tęsknota za stolicą jest jak ten spektakl: demokratyczna, tolerancyjna i poprawna politycznie.

Zapowiedź spektaklu:


Kolejną premierą sezonu będzie jeszcze jedna koprodukcja z Pożarem w Burdelu – „Żelazne Waginy 2 Cześć i Chwała Bohaterkom”. Po nagraniu pierwszej płyty „500 zeta” i występach na Czarnym Proteście, Żelazne Waginy kończą pracę nad kolejnym retro-punkowym albumem-hołdem dla kobiet, które walczyły o niepodległość Polski i ruszają w trasę po kraju.  Punk latte w Hardkorowie, Słoikowie i innych miasteczkach nie cieszy się popularnością, dziewczyny zatrudniają więc managera, który załatwia im zamknięty koncert w Dolinie Lalek – kurorcie stworzonym przez tajemniczego miliardera. W trakcie koncertu Żelazne Waginy orientują się, że na widowni jest Harvey Weinstein, Kevin Spacey, Donald Trump i profesor Max Hardkor – uczestnicy światowego zjazdu Playboyów, którzy przybyli tam, aby debatować o tym, jak walczyć z akcją Metoo… „Miłość szuka mieszkaniaJerzego Jurandota, to propozycja Teatru WARSawy i  Teatru EKIPA. Brawurowa komedia –  tekst tej sztuki cudem uchował się od czasów wojny i stanowi pod tym względem unikat na skalę światową! W końcu ile jest komedii o gettach II wojny światowej? Raczej niewiele… Kiedy dodamy do tego, że tekst ten powstał podczas okupacji i w krzywym zwierciadle o niej opowiada, mamy prawdziwą bombę! Wykopana spod ziemi „Miłość Szuka Mieszkania” to spektakl niepowtarzalny. Przezabawne postaci co chwilę spotyka coś nowego, a każda kolejna sytuacja wprowadza jeszcze więcej humoru. Ponadto w sposób inteligentny i kulturalny przybliża nam wojenną Warszawę, której przecież tak niewiele przetrwało, przy okazji upamiętniając kulturę żydowską stolicy Polski.

Prapremiera w reżyserii Adama Sajnuka

Jeszcze w tym roku zobaczymy prapremierę sztuki Davida Eldridge’a w reżyserii Adama Sajnuka „Beginning”. Sztuka miała swoją prapremierę światową na londyńskim West Endzie zaledwie wiosną tego roku, gdzie spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem. To opowieść o spotkaniu pary singli w jednej z europejskich aglomeracji. Próba opisania rodzącej się relacji między czterdziestoletnimi samotnymi Europejczykami, których dotychczasowe wybory, tak prywatne, jak i zawodowe, doprowadziły do miejsca, w którym bliskość, tradycyjne rozumienie związku, partnerstwo czy rodzina stały się pojęciami abstrakcyjnymi, ideami, nie tyle niepożądanymi, ile niemożliwymi. „Beginning” będzie próbą skomentowania nie tylko kondycji współczesnego singla, ale przede wszystkim przeanalizowania mechanizmów społecznych doprowadzających do sytuacji, w której co szósty mieszkaniec Unii Europejskiej (w wieku między 25-45 lat) deklaruje się jako „singiel z wyboru”, a statystyki w Polsce wskazują już na ponad 7 milionów samotnych. „Cywilizacja samotnych” jako współczesny obraz spełnionego, szczęśliwego modelu życia czy może „epidemia samotności” jako zaraza XXI w. W rolach głównych Maria Seweryn i Tomasz Kot.

Festiwal Sztuk Czytanych

22-24 października Teatr WARSawy, wraz z Agencją Dramatu i Teatru ADiT, zaprosi na wyjątkowy Festiwal Sztuk Czytanych. Będzie to okazja do zapoznania się ze sztukami ukraińskimi, duńskimi, austriackimi i niemieckimi w interpretacji warszawskich aktorów. Przewidziano również spotkania z ich autorami i tłumaczami.

13 września 2018 19:50

Komentarze