0

Skrzyżowanie kultur

Skrzyżowanie kultur – Festiwal
fot. Andrzej

W ramach czwartkowego koncertu Skrzyżowanie Kultur wystąpił zespoły: z lubelszczyzny Čači Vorba, ziemi świętokrzyskiej Tęgie Chłopy oraz małopolski Motion Trio.

Lublin, Kielce i Kraków na jednym koncercie – to chyba odpowiednia kombinacja do krzyżowania kultur …

Čači Vorba to grupa istniejąca od 2006 roku. Jej repertuar do skrzyżowanie muzyki cygańskiej i folkowej. Wyraźne są również elementy jazzu, muzyki z Półwyspu Bałkańskiego, a nawet muzyki weselnej. Cechą charakterystyczną jest bardzo szeroki wachlarz używanych instrumentów: węgierska bracsa, tureckie kemence, greckie bouzouki, rumuńska cobza, bliskowschodnie darabuka oraz dombek. Čači Vorba to skrzyżowanie kultur same w sobie, przetwarza bowiem muzykę: Romów, Rumunów, Południowych Słowian, Greków i Bliskiego Wschodu. Zafascynowani są również poezją Papuszy.

Čači Vorba – Skrzyżowanie Kultur

Warszawski koncert oczarował publiczność, która bezskutecznie domagała się bisów.

Po krótkiej przerwie, z Lublina przenosi się do sąsiedniego województwa. Świętokrzyska grupa o wieloznacznej nazwie Tęgie Chłopy. Zespół zawiązał się w 2013 roku podczas Taboru Domu Tańca w Sędku. Przełomowym doświadczeniem było jednak spotkanie z legendarnym klarnecistą i saksofonistą Stanisławem Witkowskim.

Tęgie Chłopy na Festiwalu Skrzyżowanie Kultur

Zespół rozgrzał blisko tysięczną publiczność do białości, która w ramach dostępnej przestrzeni nawet próbowała tańcować.

A na zakończenie, po 20 minutowej przerwie zespół z Krakowa Motion Trio, ze wsparciem w jednej z piosenek wokalistki z Iranu, mieszkającej w USA. Obchodzące już 20 lecie działalności trio akordeonowe założone przez Janusza Wojtarowicza. Skład współtworzą Marcin Gałażyn i Paweł Baranek. Zespół wykonuje akordeonową  sposób specyficzny i innowacyjny.

Motion Trio – Skrzyżowanie Kultur

W Warszawie spotkał się z bardzo przychylnym przyjęciem, mimo że urodzinowego „sto lat” się nie doczekał.

Frekwencja w namiocie przez Pałacu Kultury i Nauki przeszła najśmielsze oczekiwania. Wzorowo zorganizowana impreza z możliwością podziwiana instalacji Las Głosów (TUTAJ) zgromadziła publiczność od 1 do 100 lat. Wszyscy bawili się znakomicie.

29 września 2016 23:36
[fbcomments]