Szalone Dni Muzyki 2018

Szalone Dni Muzyki 2018 – W stronę nowego świata
fot. Mat. prasowe

W piątek, 28 września, rozpoczyna się festiwal Szalone Dni Muzyki 2018 „W stronę nowego świata”.

Przestrzenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej wypełni blisko 1000 artystów, którzy w ciągu trzech dni zagrają 55 koncertów.

Koncerty symfoniczne w wykonaniu najlepszych polskich orkiestr, recitale gwiazd światowych scen muzycznych, multimedialne projekty edukacyjne, jazzowe reinterpretacje klasyki i wiele innych atrakcji czeka już w od piątku na wszystkich wielbicieli muzycznego szaleństwa. Szalone Dni Muzyki to dla wielu słuchaczy najbardziej wyczekiwany weekend w ciągu roku. Specjalnie zaprojektowane koncerty i wspaniała, festiwalowa atmosfera dają szanse, aby poznać świat muzyki klasycznej w przystępny i widowiskowy sposób.

Janusz Marynowski, dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia:

Tegoroczna odsłona jest pod wieloma względami inna niż wszystkie poprzednie.  – Temat „W stronę nowego świata” zawiera w sobie refleksję nad osobistymi przeżyciami kompozytorów, którzy z różnych przyczyn opuszczali swój kraj rodzinny w poszukiwaniu przysłowiowego „nowego świata”. Ich wyobrażenia o miejscach, które musieli opuścić lub do których zmierzali oddają nazwy, które przyjęły na czas festiwalu przestrzenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Sala Moniuszki przez trzy dni nosić będzie nazwę sali „Nowy Świat”. Koncerty kameralne będą się odbywały w sali „Ziemia Obiecana”, znanej na co dzień jako Sale Redutowe. Na potrzeby festiwalu powstanie jak co roku unikalna przestrzeń koncertowa „Raj Utracony”, zlokalizowana na zasceniu Sali Moniuszki. Specjalne koncerty dla dzieci odbywać się będą w Sali Młynarskiego, która przyjmie nazwę „Eldorado”. Tradycyjnie pojawi się również namiot koncertowy na placu Teatralnym. W tym roku znany będzie jako „Amerykański Sen”. Będzie można posłuchać tam 12 koncertów w wykonaniu m.in. orkiestr symfonicznych ze szkół muzycznych z całego kraju oraz jazzowych projektów zespołów Marcin Masecki Trio i Adam Bałdych Quartet.

Ostatnie bilety na wiele festiwalowych koncertów wciąż są dostępne w kasach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i na stronie www.teatrwielki.pl. Szczególnie warto wybrać się w sobotę (29.09) o 11:00 na koncert zatytułowany „Baletowe Sny”. Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej wykona utwory Siergieja Prokofiewa i Aleksandra Tansmana. Zabrzmią także pieśni Karola Szymanowskiego, w których solistką będzie Ewa Tracz (sopran), laureatka I nagrody na zakończonym w zeszłym tygodniu Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Miłośnicy muzyki kameralnej mogą w dalszym ciągu kupić bilety na koncert gwiazdorskiego duetu Pablo Ferrández (wiolonczela) i Plamena Mangova (fortepian). W niedzielę o 12:00 wykonają dzieła Siergieja Rachmaninowa i Maxa Brucha.

Muzyczne szaleństwo rozpocznie się już w piątek o godz. 18.00 i potrwa nieprzerwanie aż do niedzieli wieczorem. Zarówno wśród koncertów bezpłatnych, jak i biletowanych na każdego czeka ogromna dawka wrażeń i niepowtarzalna atmosfera najbardziej muzycznego weekendu roku!

28 września 2018 11:17

Komentarze