0

Weekend z Radiem Azja

Festiwal Radio Azja – TR Warszawa
fot. Mat. prasowe

Festiwal Radio Azja trwa w najlepsze. Przed nami dwa intensywne dni pełne muzycznych wydarzeń: cztery fantastyczne koncerty oraz warsztaty i spotkania w ramach Akademii Radia.

Wszystkie wydarzenia odbywają się w TR Warszawa przy ul. Marszałkowskiej 8. Wstęp na warsztaty w ramach Akademia Radia Azja jest bezpłatny.

Szczegółowy plan wydarzeń:

8 grudnia, sobota

  • Akademia Radia Azja: Baliphonics – rytualne tańce i rytmy lankijskie
    g. 14.00-16.00

Praktyczny warsztat poświęcony bębniarskim i tanecznym rytuałom z południa Sri-Lanki. Spotkanie z transowymi obrzędami odpędzenia złych duchów i przywołania przychylnych mocy. Warsztat prowadzony w języku angielskim.

  • Akademia Radia Azja: RSVP Bhangra – lekcja bhangry g. 16.30 – 18.00

Spotkanie dedykowane nauce bhangry – energetycznego, indyjskiego tańca ze stanu Punjab. Bhangra charakteryzuje się dużą dynamicznością i porywającą muzyką. Daje dużo radości oraz satysfakcjonujące zmęczenie. Warsztat prowadzony w języku angielskim.

  • Koncert Tenniscoats i Hyunjin Beka & KimOki Saturnballad, g. 19.00

Tenniscoats (Japonia)

Tenniscoats to japoński duet, który tworzą Saya i Takashi Ueno. Ich muzyka jest połączeniem folku, łagodnej psychodelii oraz sennego indie, sami artyści najchętniej określają swoje brzmienie mianem avant-popu. „Tenisówki” to jeden z najbardziej hipsterskich zespołów na japońskiej scenie undergroundowej. Ich muzyka ujmuje prostotą, bezpretensjonalnością i szczerością. Muzycy nie silą się na wyśrubowane solówki i rozbudowane kompozycje, grają za to z pozytywną energią i od serca. Ich twórczość doceniana jest przez wielu znakomitych artystów, którzy chętnie towarzyszą im w nagraniach i podczas koncertów. Wśród nich są m.in. Takashi Ueno, Bill Wells, DJ Klock czy Kazumi Nikaidoh.

Hyunjin Bek & KimOki Saturnballad (Korea Południowa)

Hyunjin Bek to artysta wszechstronny, aktywny w dziedzinie sztuk wizualnych, filmu, teatru, poezji i muzyki. Absolwent wydziału rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Seulu, związany jest z kultową galerią Arario w Seulu. Jego prace można było oglądać na wystawach w Chinach, Wielkiej Brytanii czy we Włoszech. Jego pierwszy projekt muzyczny – UHUHBOO uważany jest za najbardziej ekscentryczną formację w Korei Południowej. Muzyka zespołu wykorzystana była w spektaklu Piny Bausch oraz filmach Park Chan-wooka.  Polska publiczność miała okazję doświadczyć niezrównanej ekspresji scenicznej lidera Uhuhboo podczas niezapomnianego warszawskiego koncertu w roku 2013. Poza czterema albumami  stworzonymi w ramach projektu Uhuhboo, Hyunjin Bek ma na swoim koncie nostalgiczny LP solowy oraz płytę wydaną w 2015 roku z Bahngbek Duo. Obecnie artysta pracuje nad nowym materiałem z Kimoki Saturnballad, na którym jego zawodzący głos znajduje towarzystwo w melancholijnych dźwiękach fortepianu, kontrabasu i saksofonu. Program z tej właśnie płyty usłyszymy na koncercie Radia Azja.

9 grudnia, niedziela

  • Akademia Radia Azja: Japońskie muzyczne DIY – spotkanie z zespołem Tenniscoats g. 15.00-16.00

Nie grają J-popu, nie mają menadżera, ani strony internetowej. Mają za to na koncie trzy wydane z sukcesem albumy, setki udanych koncertów, kolaboracje z najbardziej znaczącymi postaciami japońskiej sceny alternatywnej i tysiące fanów. Rozmowa z japońskim duetem, który opowie o swojej osobliwej ścieżce kariery  i aktywności na rynku muzycznym.

  • Akademia Radia Azja: Projekcja filmu i spotkanie z Kink Gongiem Small Path Music, reż. David A. Harris, Chiny 2013, 56’ g. 16.30 – 18.00

Pokaz filmu dokumentującego proces nagrywania ginącej muzyki mniejszości etnicznych z Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Historia Laurenta Jeanneau, który podróżując po Azji, tworzy unikatową kolekcję dźwięków.

  • Koncert Baliphonics i Kink Gonga, g. 19.00

Baliphonics (Sri Lanka)

Połączenie muzyki współczesnej i rytuałów lankijskich. Zespół powstał w 2009 roku w wyniku fascynacji perkusisty, Samudi Suraweera, muzyką towarzyszącą lankijskim rytuałom, oraz badań etnomuzykologicznych, które przeprowadził on w tym zakresie. Skład grupy jest bardzo nieoczywisty. Zespół tworzy współczesny, awangardowy wręcz duet złożony z perkusisty oraz klarnecisty, a także dwójka tancerzy i wokalistów sięgających po muzykę tradycyjną. W wyniku zetknięcia dwóch odległych sobie muzycznych światów powstały zaskakujące współbrzmienia i intrygujące dysonanse, które zabierają słuchaczy w nadzwyczajną, dźwiękową podróż.

Kink Gong (Francja)

Autorski projekt Laurenta Jeanneau, muzyka i samozwańczego etnografa, który od ponad 18 lat podróżuje po Azji Południowo-Wschodniej dokumentując zanikające tradycje muzyczne mniejszości etnicznych. Jeanneau gromadzi i kompiluje nie-edytowane materiały w rozrastające się archiwum dźwięków i obrazów. Fragmenty jego  archiwalnych zbiorów, okraszone współczesną tkanką elektroniki, publikowane są przez kultową amerykańską wytwórnię Sublime Frequencies oraz brytyjskie wydawnictwo Discrepant.

Nagrania terenowe, utrwalające przede wszystkim sztukę wokalną i perkusyjną, stanowią dla Jeanneau punkt wyjścia do  własnych, naładowanych emocjonalnie elektronicznych eksperymentów i kompozycji dźwiękowych, które następnie rozszerza o inne nagrania terenowe. Jego kompozycje to swoiste kolaże, w których  tradycje z różnych zakątków Azji przepuszczone są przez pryzmat wrażliwości artysty i jego subiektywne doświadczenia, splatają się w nową, współczesną wypowiedź.

8 grudnia 2018 10:28
[fbcomments]