0

Praskie ulice będą świętować?

Kapela Praska
Kapela Praska
fot. Kocham Pragę

Do organizacji lokalnych świąt, takich jak Święto Ulicy Stalowej i Nowej Pragi czy Święto Placu Hallera zachęca Prażan stowarzyszenie Kocham Pragę.

Działacze Stowarzyszenia przekonują, że Praga-Północ jest miejscem przyjaznym, pełnym energii i tworzącym niespotykane w innych dzielnicach więzy sąsiedzkie. Tymczasem, jak wynika z danych Urzędu Statystycznego w Warszawie, w latach 2005–2016 na Pradze‐Północ zameldowało się na pobyt stały 6,6 tys. osób, zaś wymeldowało się aż 6,8 tys. osób.

W apelu skierowanym do mieszkańców Pragi-Północ czytamy:

Do 2009 r. tendencja migracji była dodatnia, ale wszystko zmieniło się po roku 2010, kiedy migranci nagle zaczęli omijać Pragę na korzyść m.in. Białołęki i Wilanowa.

Kamil Ciepieńko ze stowarzyszenia Kocham Pragę:

Te statystyki pokazują, że w naszej dzielnicy trzeba wiele zmienić.  Nie trzeba na to jakichś olbrzymich środków, wystarczy dobry pomysł i niewielkie pieniądze, które można pozyskać m.in. z urzędu miasta.

Działacze stowarzyszenia chcą pokazać, że Praga-Północ jest wesołym, tętniącym życiem miejscem, a więzi lokalne, jakie tu się tworzą, są dużo lepsze, trwalsze i głębsze niż w jakiejkolwiek dzielnicy.

W apelu czytamy:

My, Prażanie, dobrze wiemy, że nasze lokalne społeczności są dużo bardziej zintegrowane niż wspólnoty sąsiedzkie na Białołęce czy w Wilanowie, gdzie często przez wiele lat sąsiedzi mijają się tylko na klatce schodowej. Umiemy się doskonale bawić, jesteśmy kreatywni, uśmiechnięci i chętnie zajmujemy się ciekawymi projektami. Popuśćmy wodze wyobraźni i stwórzmy sieć imprez, jakich jeszcze świat nie widział. Już teraz na terenie Pragi-Północ organizowane są imprezy powiązane m.in. z ulicami: Brzeską, Ząbkowską, Stalową, Floriańską oraz pl. Hallera. Ale praktycznie możemy zorganizować święto dowolnej ulicy, placu czy miejsca.

Jak wynika z danych urzędu dzielnicy udostępnionych w odpowiedzi na interpelację radnego Kamila Ciepieńko ze stowarzyszenia Kocham Pragę, najprostszym sposobem uzyskania wsparcia dla takiej imprezy jest zgłoszenie pomysłu przez mieszkańców w ramach Inicjatywy Lokalnej. Szczegółowe zasady ubiegania się o wsparcie w realizacji pomysłu znajdują się na stronie www.inicjatywa.um.warszawa.pl. Wsparcia i informacji udziela również dzielnicowy koordynator ds. inicjatywy lokalnej.

Kamil Ciepieńko zapewnia:

Członkowie stowarzyszenia Kocham Pragę deklarują chęć pomocy każdemu, kto będzie chciał zorganizować taką imprezę. Pomożemy w stworzeniu programu, wypełnieniu formularzy i w promocji takiej imprezy. Zapraszamy do kontaktu.

Więcej informacji:

  • e-mail: info@kochamprage.pl
9 lutego 2018 12:23

Komentarze