0

Podążanie za powołaniem

Stara Kobieta i siostry zakonne
Stara Kobieta – i siostry zakonne
fot. Materiał Dystrybutora

Zaraz po Świętach pojawi się szansa na pewną refleksję. Roman Soroczyński zaprasza na film.

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. W moim odczuciu trwają one zbyt krótko, a ich piękna atmosfera szybko zanika.

I oto pojawia się szansa na jej utrwalenie, na kilka chwil refleksji. Bowiem zaraz po Świętach, 29 grudnia 2023 roku, będzie mieć miejsce polska premiera filmu, który w ostatnim czasie poruszył wiele serc i dusz – Matka Teresa i Ja. Ten wyjątkowy film odniósł międzynarodowy sukces, zdobywając prestiżową Nagrodę dla Najlepszego Filmu na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Katolickich „Mirabile Dictu” w Rzymie. Jego wyjątkowy charakter już wkrótce może zainspirować miliony widzów na całym świecie.

W filmie przenosimy się do świata dwóch wyjątkowych kobiet, których życie jest epopeją pasji i determinacji, mimo wielu wewnętrznych rozterek. To opowieść, która sięga głęboko w serca i prowokuje do refleksji nad sensem egzystencji, jednocześnie zacierając granice czasu oraz pokoleń. Bliżej i dokładniej poznajemy historię Matki Teresy z Kalkuty oraz Kavity – młodej Brytyjki, utalentowanej skrzypaczki, o indyjskich korzeniach. Obydwie podążają za swoim własnym powołaniem, choć stawiają czoło osobistym dylematom.

Banita Sandhu jako Kavita
Banita Sandhu – jako Kavita
fot. materiał Dystrybutora

Kavita, mieszkująca we współczesnym, tętniącym życiem Londynie, staje w obliczu miłosnych i rodzinnych trudności. W poszukiwaniu odpowiedzi na wiele nurtujących ją pytań, udaje się do indyjskiej wioski, gdzie spędziła dzieciństwo. Odkrywa tam niezwykłą historię Matki Teresy z Kalkuty i jej oddanej służby ubogim. Dzięki temu odnajduje współczucie, szczęście i sens w swoim życiu.

Jacqueline Fritschi-Cornaz jako Teresa
Jacqueline Fritschi-Cornaz – jako Teresa
fot. materiał Dystrybutora

W retrospekcji widzimy młodą Matkę Teresę, która diametralnie zmienia bieg swojego życia, kiedy słyszy wezwanie Jezusa do posługi potrzebującym w slumsach. Bez wahania porzuca swój dotychczasowy tryb życia i zakłada zakon Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości. Historia Matki Teresy staje się dla Kavity źródłem wielkiej inspiracji i ogromnym wsparciem w radzeniu sobie z wyzwaniami.

Szkoła pod drzewami
Szkoła – pod drzewami
fot. materiał Dystrybutora

W obsadzie filmu Matka Teresa i Ja znalazły się m.in. Banita Sandhu (Kavita), Jacqueline Fritschi-Cornaz (Matka Teresa) i Deepti Naval (Deepali). Inspiracją do stworzenia tego filmu były osobiste przeżycia Jacqueline Fritschi-Cornaz podczas jej podróży do Indii i spotkania z ubogimi. Dzięki tym doświadczeniom narodziła się Fundacja „Zariya”, która zaangażowała się m.in. w finansowanie tego filmu. Celem fundacji jest inspiracja ludzi na całym świecie pozytywnymi wartościami, takimi jak współczucie, życzliwość, szacunek oraz miłość.

Deepti Naval jako Deepali
Deepti Naval – jako Deepali
fot. materiał Dystrybutora

Produkcja filmu była ogromnym wyzwaniem, gdyż twórcy starali się oddać autentyczną atmosferę lat 50-tych XX wieku w Kalkucie oraz trudne warunki życia w ubogich dzielnicach. Emocjonalna muzyka, stworzona przez utalentowanych kompozytorów Waltera Maira i Petera Scherera, podkreśla kluczowe tematy, z którymi zmierzały się bohaterki: miłość, poświęcenie, współczucie, wiara, wytrwałość czy powołanie.

Dostawa jedzenia i kolejka
Dostawa jedzenia – i kolejka
fot. materiał Dystrybutora

Matka Teresa i Ja – to wyjątkowy film, który nie tylko wzrusza i inspiruje, ale także przedstawia siłę i determinację kobiet w realizacji swoich marzeń, planów, powołań, pomimo wielu osobistych trudności i wątpliwości. To także opowieść o wielkiej pasji, miłości i odkrywaniu sensu w niespokojnym współczesnym świecie.

Matka Teresa i Ja plakat
Matka Teresa i Ja – plakat
fot. materiał Dystrybutora

Wybiorę się na ten film. Mam nadzieję, że obejrzy go też mój Kolega z redakcji portalu, Andrzej, który jest specjalistą od filmów.

  • Matka Teresa i Ja  (tytuł oryginalny: Mother Teresa & Me)
  • Gatunek: dramat
  • Reżyser: Kamal Musale
  • Obsada: Banita Sandhu, Jacqueline Fritschi-Cornaz, Deepti Naval
  • Produkcja: Szwajcaria, Indie, Wielka Brytania
  • Czas trwania: 121 min
  • Premiera kinowa: 29.12.2023 r.
  • Dystrybucja: Galapagos Films
9 grudnia 2023 17:51
[fbcomments]