0

Wystawa i monety z Kościuszką

Tadeusz Kościuszko - Człowiek Idei
Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei
fot. Mat. prasowe

Muzeum Historii Polski zaprasza na wystawę „Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei”. Narodowy Bank Polski uhonoruje Naczelnika insurekcji wprowadzając do obiegu monety kolekcjonerskie.

NBP zaprasza na zwiedzanie Centrum Pieniądza, w którym znajdują się m.in. zbiory numizmatyczne w tym monety i banknoty z czasów Tadeusza Kościuszki. 12 października NBP wprowadza do obiegu nowe kolekcjonerskie monety 200- i 10-złotowe z wizerunkiem Naczelnika. Rok 2017 jest oficjalnie rokiem Kościuszki.
Ekspozycja MHP jest instalacją plenerową, wykorzystującą nowoczesne środki wystawiennicze.  Ikonografia, cytaty i teksty korespondują z rozwiązaniami graficznymi oraz multimediami. Na multimedialnych ekranach widzowie mogą zobaczyć m.in. animacje bitew z udziałem Kościuszki, a nawet będą mogli dokonać wyboru potyczki, którą chcą oglądać, a także dokonać zbliżeń postaci.

Na wystawie prezentowane są pomniki i kopce poświęcone Naczelnikowi oraz znaki pieniężne z wielu krajów świata. Na odrębnym ekranie w ruchomej formie pokazane są twarze Kościuszki z wielu obrazów, wykonywanych przez znanych artystów. Multimedia są uzupełnione planszami z tekstami na temat życia, walki i myśli polskiego bohatera. Na ekspozycji zobaczyć można również fragmenty fabularnego filmu o Kościuszce z 1938 roku i posłuchać muzyki przez niego skomponowanej.

Ekspozycja przybliża sylwetkę wielkiego Polaka, obywatela Francji, Ameryki i Europy, ale także człowieka idei i działania, który służbie wolności poświęcił całe życie. Muzeum pokazuje zarówno znane, jak i nieznane momenty z jego biografii, wielkie dokonania inżynieryjne, zwycięskie i przegrane bitwy. Część ekspozycji poświęcona jest prywatnemu życiu Naczelnika: miłości i pasjom, którym się oddawał.

Wystawa „Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei” jest również dostępna w wersji internetowej na platformie Google Arts & Culture (www.wystawy.muzhp.pl).

Ekspozycja, przygotowana w wersji polsko-angielskiej, udostępniona odwiedzającym nieodpłatnie, od 4 do 27 października prezentowana jest przed budynkiem Narodowego Banku Polskiego przy pl. Powstańców Warszawy w Warszawie. Wcześniej od 10 do 30 września można ją było zobaczyć przy Krakowskim Przedmieściu (obok. pl. Zamkowego).

Fotookiem

10 października 2017 13:56
[fbcomments]