0

Auto zastępcze z OC – kiedy i na jak długo przysługuje?

Samochód po wypadku
fot. mat. prasowe

Miałeś wypadek nie z Twojej winy? Przed Tobą okres oczekiwania na naprawę pojazdu. W tym czasie nie musisz przesiadać się na rower lub korzystać z komunikacji miejskiej.

Niezależnie od tego do jakich celów użytkujesz swój prywatny samochód, należy Ci się auto zastępcze z OC sprawcy kolizji.

Kilka lat temu uzyskanie auta zastępczego, którego wynajem pokrywano z OC sprawcy graniczyło niemalże z cudem. Towarzystwa ubezpieczeniowe zasłaniały się najczęściej klauzulą: ,,nieużytkowania pojazdu do celów zarobkowych” – zatem jeśli nie prowadziłeś działalności gospodarczej, a pojazd nie stanowił jego ważnego elementu – mogłeś zapomnieć o samochodzie zastępczym podczas, gdy Twój utkwił w warsztacie mechanika na czas jego naprawy. Sytuacja zmieniła się po wyroku wydanym przez Sąd Najwyższy, w którym to Sąd orzekł, iż auto zastępcze przysługuje każdemu poszkodowanemu, o ile niezbędne mu jest do normalnego funkcjonowania.

Komu przysługuje auto zastępcze z OC?

Firmy ubezpieczeniowe powinny pokryć koszty wynajmu samochodu zastępczego w sytuacji, gdy Twoje auto jest w warsztacie. Auto zastępcze przysługuje każdemu poszkodowanemu w wypadku lub kolizji, bez względu na to czy użytkował pojazd do celów zarobkowych, czy też stanowił on środek transportu w życiu codziennym.

Ważne – wynajem samochodu zastępczego nie jest obowiązkiem towarzystwa ubezpieczeniowego – on zwraca tylko koszty użytkowania wynajętego samochodu na czas naprawy. Poszkodowany na własną rękę lub za pośrednictwem podmiotów współpracujących z TU może wypożyczyć samochód, którego cena wynajęcia pokrywana jest dopiero z OC sprawcy. W tym miejscu warto również podkreślić, iż ubezpieczyciel nie wypłaci pieniędzy na samochód zastępczy ale dopiero za jego faktyczny wynajem.

Kiedy ubezpieczyciel może odmówić pokrycia kosztów wynajmu pojazdu zastępczego?

Jeśli Twój pojazd uległ wypadkowi i uznano winę sprawcy, możesz ubiegać się o pokrycie przez towarzystwo ubezpieczeniowe kosztów wynajmu pojazdu zastępczego. Od tej reguły występują jednak wyjątki. W pewnych sytuacjach ubezpieczyciel może odmówić zwrotu kosztów wynajmu, między innymi:

l fakt posiadania w rodzinie lub gospodarstwie domowym innego pojazdu, który może być użytkowany na czas naprawy uszkodzonego samochodu. Przykładowo, jeśli zarówno mąż, jak i żona posiadają własny samochód – uszkodzenie jednego z nich może skutkować brakiem zgody ze strony towarzystwa na wypłatę odszkodowania za wynajem zastępczego pojazdu;

l niedzielny kierowca – to kolokwialne określenie dla posiadaczy samochodów, które wyprowadzane są z garażu tylko okazyjnie, czyli ich właściciel nie potrzebuje na co dzień samochodu do poruszania się do pracy, odwożenia dzieci do szkoły, czy innych celów;

l okoliczności zdarzenia budzące uzasadnione wątpliwości ubezpieczyciela – ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania za wynajęcie pojazdu zastępczego, gdy samo zdarzenie drogowe (kolizja lub wypadek) budzi wątpliwości lub jest niejasne (brak świadków, brak wymaganych dokumentów, postępowanie wyjaśniające).

Warto również pamiętać, że jeżeli w wyniku wypadku uszkodzone zostało auto średniej lub najniższej klasy np. kilkunastoletni Opel czy Skoda – towarzystwo ubezpieczeniowe nie pokryje kosztów wynajmu samochodu zastępczego klasy premium np. najnowszego modelu Mercedesa. Kwota zwrotu będzie odpowiadała kosztom wynajęcia auta zastępczego tej samej klasy.

Gdzie wynająć samochód zastępczy?

Towarzystwa ubezpieczeniowe nie są zobowiązane do dostarczenia pojazdu poszkodowanemu w wypadku lub kolizji drogowej. Zazwyczaj same nawet nie posiadają odpowiedniej floty pojazdów. Towarzystwo zwraca koszty wynajmu, a samochód na czas naprawy można wypożyczyć np. w warsztacie gdzie naprawiany jest uszkodzony pojazd, w wyspecjalizowanej firmie (wypożyczalni samochodów) lub za pośrednictwem towarzystwa, które wskaże firmę, z którą współpracuje w zakresie udostępniania aut zastępczych.

Za jakie auto zastępcze ubezpieczyciel zapłaci bez problemu?

Towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszt wynajmu samochodu zastępczego na czas naprawy, określony według średnich stawek obowiązujących na danym regionie. A więc musimy wynająć samochód zbliżony klasą i rocznikiem do pojazdu, które uległo uszkodzeniu.

Czy cena OC ma wpływ na rodzaj auta zastępczego?

Zakres ochrony obowiązkowego ubezpieczenia OC regulowany jest prawem (w tym również prawo do zwrotów kosztów wynajmu samochodu zastępczego). Utrata możliwości korzystania z samochodu wskutek kolizji lub wypadku stanowi szkodę majątkową. Jeżeli poniosłeś wydatki związane z wynajmem pojazdu zastępczego, to mieszczą się one w granicach szkód podlegających wyrównaniu ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego. Nie będzie miało żadnego znaczenia ile zapłaciłeś za OC – wybierz zatem najtańsze ubezpieczenie korzystając np. z porównywarki OC najtaniejuagenta.pl

Auto zastępcze z OC sprawcy, najważniejsze informacje:

  • Cena OC nie ma wpływu na prawo do zwrotu kosztów wynajęcia samochodu zastępczego – szukaj najtańszego OC.
  • Utrata możliwości korzystania z samochodu wskutek kolizji lub wypadku stanowi szkodę majątkową, a wydatki poniesione na wynajem zastępczego pojazdu powinny być zwrócone przez towarzystwo sprawcy szkody.
  • Towarzystwo zwróci pełne koszty wynajmu pojazdu zastępczego, gdy wynajęty samochód zbliżony jest klasą do pojazdu uszkodzonego – koszty wynajęcia nie mogą być wygórowane.
  • Samochód zastępczy możesz wynająć w warsztacie naprawczym, w wyspecjalizowanej firmie lub firmie współpracującej z towarzystwem.
  • W nielicznych przypadkach ubezpieczyciel może odmówić zwrotu kosztów wynajęcia samochodu zastępczego, np. gdy jesteś właścicielem więcej niż jednego samochodu, gdy nie korzystasz na co dzień z pojazdu lub wypożyczysz auto droższe od samochodu będącego w naprawie.
16 lipca 2018 12:23
[fbcomments]