0

Bolesław Dubicki opanował skwer na Targówku

Pamiątkowe zdjęcie na skwerze Bolesława Dubickiego
Pamiątkowe zdjęcie na skwerze – Bolesława Dubickiego
fot. Andrzej Seta

Wybitny Trener zapasów, Bolesław Dubicki, objął we władanie skwer na Targówku. Relacja Romana Soroczyńskiego

Pierwszy weekend marca 2017 roku przebiegał na warszawskim Targówku pod znakiem zapasów i najwybitniejszego polskiego trenera klubowego w historii tej dyscypliny – Bolesława Dubickiego.

W sobotę, 4 marca, na skwerze u zbiegu ulic Korzona i Samarytanka zebrał się spory tłum sportowców, oficjeli i mieszkańców. Od tego dnia bowiem panowanie nad skwerem objął Bolesław Dubicki. Decyzję w sprawie nazwy skweru – będącą efektem trzyletnich starań Uczniowskiego Klubu Sportowego „Zdrowy Targówek” oraz władz Dzielnicy Targówek – podjęła Rada Miasta Stołecznego Warszawy w listopadzie 2016 roku.

Pamiątkowe zdjęcie na skwerze Bolesława Dubickiego
Pamiątkowe zdjęcie na skwerze – Bolesława Dubickiego
fot. Andrzej Seta

Burmistrz Dzielnicy Targówek, Sławomir Antonik, przedstawił zgromadzonym gościom historię zabiegów o nadanie imienia, zaś prezes UKS „Zdrowy Targówek”, Roman Soroczyński, zaprezentował sylwetkę Bolesława Dubickiego i jego powiązania z prawobrzeżną Warszawą.

Sebastian Gwiazda trzyma portret Bolesława Dubickiego
Sebastian Gwiazda trzyma portret – Bolesława Dubickiego
fot. Andrzej Seta

Bolesław Dubicki

Patron skweru spędził dzieciństwo i młodość na pobliskich Szmulkach.
W młodości – jak wielu rówieśników – chodził oglądać nadwiślańskie treningi przedwojennych atletów, co wzbudziło w nim zainteresowanie sportem zapaśniczym. Od 1951 roku trenował zapasy – najpierw w Ogniwie, później w CWKS Legia. Był ośmiokrotnym mistrzem Polski w zapasach w stylu klasycznym. Jako reprezentant Polski często był w czołówce najważniejszych imprez rangi światowej. Podczas mistrzostw świata dwa razy był czwarty (w 1962 roku – Toledo, i w 1965 roku – Tampere), a jeden raz – piąty (Yokohama, 1961). Podobne miejsca zajmował podczas Igrzysk Olimpijskich: w 1960 roku (Rzym) był piąty, a w 1964 roku (Tokio) – czwarty. W 1971 roku objął funkcję trenera koordynatora i szefa sekcji zapaśniczej CWKS Legia. Był twórcą sportowej potęgi tej sekcji. Do trenerskiego dorobku Bolesława Dubickiego należy zaliczyć cztery medale Igrzysk Olimpijskich, dziewięć medali mistrzostw świata i piętnaście medali Mistrzostw Europy. Apogeum Jego działalności trenerskiej przypada na rok 1996, w którym – podczas Igrzysk Olimpijskich w Atlancie – zawodnicy CWKS Legia zdobyli trzy medale: dwa złote (Andrzej Wroński i Włodzimierz Zawadzki) oraz jeden srebrny (Jacek Fafiński). Tak wielki sukces jednego klubu – to ewenement na skalę światową, porównywalny do wyników całych reprezentacji narodowych. Trzeba pamiętać, że Andrzej Wroński jest także mistrzem olimpijskim z Seulu (1988 r.). 1 kwietnia 2001 roku Bolesław Dubicki odszedł na emeryturę, pozostał jednak wierny sportowi zapaśniczemu. Przed swoim odejściem zaproponował, aby niektórzy Jego wychowankowie włączyli się do popularyzowania zapasów na prawym brzegu Wisły. Dzięki temu, w 2002 roku do Uczniowskiego Klubu Sportowego „Zdrowy Targówek” dołączyła sekcja zapaśnicza.

Najbardziej utytułowany wychowanek Bolesława Dubickiego, dwukrotny mistrz olimpijski, pełniący obecnie funkcję Wiceprezesa Polskiego Związku Zapaśniczego, Andrzej Wroński, wręczył patery z podziękowaniami od Związku. Otrzymali je Burmistrz Dzielnicy Targówek, Sławomir Antonik i Zastępca Burmistrza Dzielnicy, Paweł Michalec.

Sławomir Antonik, Andrzej Wroński i Paweł Michalec po wręczeniu wyróżnień
Sławomir Antonik, Andrzej Wroński i Paweł Michalec – po wręczeniu wyróżnień
fot. Andrzej Seta

Burmistrzowie i Wiceprezes PZZ – w towarzystwie bratanicy Bolesława Dubickiego, Haliny Zadrożnej i prezesa UKS „Zdrowy Targówek” – przecięli żółto-czerwoną wstęgę wokół tablicy z napisem „Skwer Bolesława Dubickiego”, po czym Burmistrz ogłosił oficjalną nazwę tego miejsca.

Impreza na skwerze nie była jedyną formą uczczenia pamięci najwybitniejszego trenera klubowego w historii polskich zapasów, Bolesława Dubickiego. Tradycyjnie delegacje uczestników zawodów oraz władz Dzielnicy Targówek i Polskiego Związku Zapaśniczego złożyły wieńce na jego grobie.

Warto nadmienić, że pogoda bardzo sprzyjała organizatorom obydwu plenerowych przedsięwzięć. Ktoś mógłby zapytać, dlaczego – skoro, w myśl przysłowia w marcu, jak w garncu, pogoda jest niepewna – zorganizowano nadanie imienia na początku jeszcze zimowego miesiąca?

Zawody

Memoriał Bolesława Dubickiego

Przyczyna jest bardzo prozaiczna, a zarazem niezwykła. Oto bowiem do Hali OSiR Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy przyjechało 232 zapaśników w stylu klasycznym, reprezentujących 63 kluby z całej Polski. Wraz z nimi na gościnny Targówek dotarło kilkuset kibiców. Okazją ku temu stał się Puchar Polski Kadetów – IX Memoriał Bolesława Dubickiego w zapasach w stylu klasycznym. Dzięki uroczystości na skwerze postać patrona zawodów stała się bliższa młodym zawodnikom.

Skąd tak duże zainteresowanie imprezą, skierowaną do osób uprawiających olimpijską, ale i niszową, dyscyplinę? Chyba przede wszystkim stąd, że zawody były jednocześnie eliminacjami Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Warto też, może nieco nieskromnie, zaznaczyć, że organizowane przez Uczniowski Klub Sportowy „Zdrowy Targówek” imprezy cieszą się dużym uznaniem władz i środowiska zapaśniczego.

Otwarcie Memoriału B. Dubickiego
Otwarcie – Memoriału B. Dubickiego
fot. Andrzej Seta

Zwycięzcami poszczególnych kategorii wagowych zostali:

  • 42 kg – Dominik Szreder (MOSiR Grajewo),
  • 46 kg – Kamil Czarnecki (MKZ Unia Racibórz),
  • 50 kg – Jakub Błachowicz (PTC Pabianice),
  • 54 kg – Maciej Parszewski (RCSZ OLIMPIJCZYK Radom),
  • 58 kg – Krzysztof Steffan (ZKS GRANICA Gdańsk),
  • 63 kg – Aleksander Mielewczyk (GKS CARTUSIA Kartuzy),
  • 69 kg – Konrad Kozłowski (RCSZ OLIMPIJCZYK Radom),
  • 76 kg – Szymon Szymonowicz (MKS CEMENT – GRYF Chełm),
  • 85 kg – Kamil Bartosiewicz (KS AZS AWF Warszawa),
  • 100 kg – Tomasz Wawrzyńczyk (MKZ Unia Racibórz).
To nie jest przeskok jednego zawodnika nad drugim
To nie jest przeskok – jednego zawodnika nad drugim
fot. Andrzej Seta

Najlepszym zawodnikiem został uznany Kamil Bartosiewicz.

W klasyfikacji drużynowej najlepszy był RCSZ OLIMPIJCZYK Radom, na czele którego stał mistrz olimpijski z Atlanty Włodzimierz Zawadzki – wychowanek Bolesława Dubickiego. Drugie miejsce w tej klasyfikacji zajął MKZ UNIA Racibórz, a trzecie KS AGROS Żary.

Najlepsza drużyna Turnieju -OLIMPIJCZYK Radom
Najlepsza drużyna Turnieju – OLIMPIJCZYK Radom
fot. Andrzej Seta

Niestety, zawodnicy gospodarzy po raz kolejny okazali „gościnność” swoim kolegom z innych klubów i zajęli odległe miejsca.

Szczegółowe wyniki zawodów można znaleźć na stronie SpotrZona

Otwarcie zawodów, którego dokonał Zastępca Burmistrza Dzielnicy Targówek – Paweł Michalec, stało się również okazją do podziękowań. Na wniosek Zarządu UKS „Zdrowy Targówek” wyróżnienia Polskiego Związku Zapaśniczego otrzymali:

  • Brązowy Medal Za Zasługi dla Sportu Zapaśniczego
    – współpracująca z Klubem od wielu lat pani Beata Janiak,
  • Złote Odznaki PZZ
    – przewodniczący Komisji Sportu Rady Dzielnicy Targówek, Bartosz Szajkowski
    -Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Klubu, Wojciech Ślusarski.
Osoby wyróżnione przez PZZ stoją w środku
Osoby wyróżnione przez PZZ – stoją w środku
fot. Andrzej Seta

W związku z tym, że w marcu 2017 roku kończy się kadencja władz UKS „Zdrowy Targówek”, prezes Klubu wręczył członkom Zarządu i Komisji Rewizyjnej statuetki z podziękowaniami. Podziękował również – za pomocą statuetek – trzem osobom, które nazwał „dobrymi duchami Klubu”:

  • Wiceprezes Polskiego Związku Zapaśniczego, Agacie Mikulskiej,
  • współorganizatorce zawodów – Dyrektor VIII Ogrodu Jordanowskiego, Katarzynie Patrzycznej
  • i wieloletniemu sponsorowi Klubu, Dariuszowi Klimaszewskiemu.

O każdej wyróżnionej osobie uczestnicy zawodów usłyszeli od spikera kilka ciepłych słów, podkreślających ich zasługi.

Zawody były współfinansowane przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy i Polski Związek Zapaśniczy. Sponsorami imprezy byli: Business Centre Club, JAREX WRESTLING oraz pan Dariusz Klimaszewski.

Rozpoczęcie zawodów zostało uświetnione występem znakomitego zespołu tanecznego PRESTIŻ ze Szkoły Podstawowej Nr 275.

Zespół PRESTIŻ podczas występu
Zespół PRESTIŻ – podczas występu

Patronat medialny sprawowały: Radio RMF MAXXX oraz portale internetowe: www.sportzona.pl, www.warszawa.pl i www.heroldtargowka.pl.

Rodzinne zdjęcie uczestników Memoriału Dubickiego 2017
Rodzinne zdjęcie – uczestników Memoriału Dubickiego 2017
fot. Andrzej Seta

Od Redakcji

Redakcja serwisu Warszawa.pl dowiedziała się, że Roman Soroczyński publicznie ogłosił, iż IX Memoriał Bolesława Dubickiego był jego ostatnią imprezą, podczas której spotyka się ze środowiskiem zapaśniczym jako prezes Klubu.
To nie jest dobra wiadomość ani dla Klubu ani dla sportu zapaśniczego, szczególnie na Targówku. Miejmy nadzieję, że zapaśnicy nie pozwolą Romanowi Soroczyńskiemu tak sobie odejść od tego sportu. A po wyborach będziemy życzyć nowemu prezesowi wielu sukcesów a działalność klubu nadal podglądać.

8 marca 2017 06:56
[fbcomments]