0

Splatające się losy

Lwowska odyseja wspólny fragment okładek
Lwowska odyseja – wspólny fragment okładek
fot. Anna Jankowska

Cykl „Lwowska odyseja” łączy literaturę obyczajową z wojenną. Dwie książki z tego cyklu opisuje Roman Soroczyński.

Cykl Lwowska odyseja Magdaleny Kawki w ciekawy sposób łączy literaturę obyczajową z wojenną. Do tej pory Wydawnictwo Prószyński i S-ka opublikowało dwie książki z tego cyklu: Pora westchnień, pora burz oraz Powrót z piekła.

Akcja pierwszej z nich rozpoczyna się w 1938 roku. Świat jeszcze śpi spokojnie. Lwów, zwany tyglem narodowości, tętni gwarem i rozbrzmiewa beztroską radością, nie przejmując się tym, że na niebie gromadzą się czarne chmury. Podobnie rzecz się ma w okolicznych dworkach. Zanim Ukraińców, Polaków i Żydów podzielą narodowościowe animozje, wciąż są tylko sąsiadami, którzy życzliwie uśmiechają się do siebie na ulicy. Rodzina Lindnerów przeżywa wzloty i upadki. Ich córka, Lilka, wraz z koleżankami przygotowuje się do matury i nie ma pojęcia, że to będzie ostatnia szczęśliwa wiosna. Tęskni za ukochanym, chodzi do szkoły i – jak niepodległości – próbuje bronić swojej dorosłości, nie wiedząc, że wkrótce przejdzie przyspieszony kurs dorastania, że będzie zmuszona pożegnać beztroskę i zmierzyć się z upiorami wojny. Musi nauczyć się rozpoznawania wrogów, wśród których są osoby znane jej od urodzenia. Trzeba wiedzieć, komu zaufać i co zrobić, żeby nie stracić wiary, ponieważ wojna okaże się sprawdzianem człowieczeństwa, który nie będzie miał nic wspólnego z narodowością, językiem czy z wyznawaną religią. Jakby tego było mało, we wrześniu 1939 roku miasto znalazło się w kleszczach: między Niemcami a Sowietami. Kiedy ci drudzy wkroczyli do miasta, zapanowały terror i niepewność losów każdego mieszkańca. Jedną z osób, które zniknęły z oczu rodziny, był Gustaw Lindner.

Lwowska odyseja tom 1 okładka
Lwowska odyseja tom 1 – okładka
fot. Roman Soroczyński

I tu przechodzimy do drugiego tomu odysei. Jest koniec 1940 roku. Gustaw Lindner przebywa w łagrze Smolnyj, gdzieś w samym sercu Syberii, i może tylko śnić o powrocie do Lwowa. Całymi nocami rozmyśla o Mariannie, Lilce, Jakubie i małym Michasiu, a za dnia – razem z innymi – w nieludzkich warunkach pracuje przy wyrębie lasu. Jego towarzyszem niedoli jest stary Akim, dzięki któremu Gustaw poznaje przerażającą historię o Hartadze – pół człowieku, pół niedźwiedziu kryjącym się wśród leśnych syberyjskich ostępów otaczających baraki. Kiedy nocami rozlegają się dalekie wycia wilków, nikt nie powinien spać spokojnie. W tym samym czasie we Lwowie Marianna z Lilką próbują odnaleźć się w wojennej rzeczywistości i kiedy już się wydaje, że czarne chmury nad ich głowami trochę się rozwiały, na rodzinę spada nieoczekiwany cios…

Lwowska odyseja tom 2 okładka
Lwowska odyseja tom 2 – okładka
fot. Roman Soroczyński

Magdalena Kawka ma wykształcenie socjologiczne, a z zamiłowania jest pisarką, wolnym strzelcem. Współpracowała z magazynami zajmującymi się problematyką wychowania. Jest autorką poradnika dla rodziców Przygody Kosmatka kilkulatka oraz powieści Sztuka latania, Alicja w krainie konieczności, Wyspa z mgły i kamienia, W zakątku cmentarza, czyli koniec wieczności. Za powieść Rzeka zimna otrzymała nagrodę na Festiwalu Literatury Kobiecej „Pióro i Pazur” w Siedlcach w 2012 r. Wspólnie z Robertem Ziółkowskim napisała książkę Tuż za rogiem.

Autorka opowiada:

– We Lwowie urodzili się moi dziadkowie. Po wojnie przyjechali na Ziemie Odzyskane, ale do końca życia nosili w sercu tamten świat katulających się tramwajów, śpiewnie zaciągających handełesów i burzliwej młodości, spędzonej w tym najpiękniejszym z miast.

Pochodzenie dziadków chyba zobligowało Magdalenę Kawkę do używania w niektórych miejscach słów stosowanych w ówczesnym Lwowie i jego okolicach. „Zostawiła” również przedwojenną ortografię nazw topograficznych. Dzięki temu powieści nabierają autentyczności, kolorytu tamtych stron i czasów. Przyznam, że czasem sięgałem do słownika, by sprawdzić, co oznacza dane słowo. Na przykład zachwyciło mnie użycie słowa „zacukać się” czyli zaniemówić z zakłopotania.

Jak napisałem powyżej, Wydawnictwo Prószyński i S-ka opublikowało dwie książki z cyklu Lwowska odyseja. Tom trzeci jest zapowiadany na zimę 2021 roku. Bardzo długo trzeba czekać, ale zapewniam P.T. Czytelników, że warto.

Magdalena Kawka, Lwowska odyseja: Pora westchnień, pora burz (tom 1); Powrót z piekła (tom 2).

Redaktor prowadzący: Anna Derengowska

Redakcja: Ewa Witan

Projekty okładek: Agata Wawryniuk

Zdjęcia na okładce: CollaborationsJS/Trevillion Images (tom 1); Nathalie Seiferth/ Trevillion Images; candy18/Depositphotos (tom 2)

Korekta: Mirosława Kostrzyńska, Grażyna Nawrocka (tom1); Maciej Korbasiński (tom 2)

Łamanie: Alicja Rudnik (tom1); Ewa Wójcik (tom 2)

ISBN 978-83-8243-065-5 (tom1); 978-83-8234-064-8 (tom 2)

Wydawca: Prószyński Media Sp. z o.o., Warszawa 2021

1 maja 2021 07:43
[fbcomments]