0

Bez parasoli

Burza fragment okładki
Burza – fragment okładki
fot. Roman Soroczyński

Czy burza może być sygnałem jakichś zmian albo ich symbolem? Mówi o tym książka, którą prezentuje Roman Soroczyński.

Oskar nie jest taki jak inni ludzie. Potrafi zmieniać rzeczywistość. Tylko że wtedy zjawiają się ONI i próbują go zabić. Dlatego Oskar oficjalnie nie istnieje. Kiedy w jego życiu pojawia się tajemniczy chłopiec i prosi Oskara o pomoc, mężczyzna nie ma wyboru, chociaż oznacza to dla niego początek dramatycznej walki o życie. Przebywająca na urlopie komisarz Justyna Lewicka, policjantka po przejściach, nie planuje wracać do pracy, kiedy jej były mąż namawia ją do zrobienia wyjątku dla jednej sprawy. Musi więc znaleźć mordercę nieposiadającego tożsamości chłopca, którego ciało znaleziono nad jeziorkiem w lesie. Wraz ze spotkaniem Oskara zaczyna się najbardziej niebezpieczny pościg w jej życiu. Oto bowiem nadciąga Burza – prawdziwa nawałnica.

Autor Burzy, Mieczysław Gorzka, z wykształcenia jest ekonomistą i prowadzi własną firmę. Interesuje się średniowieczną historią Śląska, fizyką kwantową i kosmologią. Od dzieciństwa wiele czytał i zamierzał zostać pisarzem. Swoją literacką przygodę zaczynał od opowiadań fantastyczno-naukowych. Pisze również powieści sensacyjne i kryminalne oraz horrory. Debiutował w 2019 roku powieścią Martwy sad, która rozpoczęła cykl kryminalny Cienie przeszłości, a zarazem przygodę autora z komisarzem Marcinem Zakrzewskim, kontynuowaną w cyklu Wściekłe psy. Inne jego książki – to Lilie oraz Krwawnica.

Burza okładka książki
Burza – okładka książki
fot. Roman Soroczyński

Czy Justynie i Oskarowi uda się odkryć, kim są ONI? Czy uda się ocalić chłopca? Jak pokonać zabójcę, który jest prawdziwą bestią, jakby nie pochodził z tego świata? Wbrew pozorom, wątek kryminalny jest tylko bazą, spajającą wszystko w całość. Bowiem to fantastyka wyjaśnia wiele wątków. Nie bez kozery Mieczysław Gorzka twierdzi, że jego ulubionymi autorami są Stephen King i Dean Koontz. Nie potrzebuje on jednak siedmiuset stron, by wywołać burzę oraz klimat napięcia i niejasności w wyobraźni czytelnika. Tym bardziej, że sięgnął też do filmów: od czasu do czasu odwoływał się między innymi do „Predatora” i „Terminatora”.

Postaci głównych bohaterów są bardzo ciekawie rozbudowane. Czasem nie zdają sobie oni sprawy ze swoich dużych umiejętności. Ich rozwój widać z biegiem fabuły. Wielką rolę odgrywają, cechowane dużym autentyzmem, emocje. Stopniowo ujawniane są również duże umiejętności osób wchodzących w skład zespołu Justyny:

Facet był niesamowity. Gdyby kiedyś jej życie zależało tylko od niego, na pewno by mu zaufała bardziej niż samej sobie.

Jak napisałem, wątek kryminalny jest „tylko” spoiwem. Autor wykorzystuje książkę, żeby uświadomić nam współczesne zagrożenia:

Świat od czasów pierwszych Bondów jeszcze bardziej sparszywiał, miliarderzy są jeszcze większymi miliarderami, żądza władzy rośnie wraz z liczbą zer na koncie, a technologia poszła znacznie do przodu.

Wydawałoby się, że czas jest …

… najprostszą rzeczą, Zawsze był i zawsze będzie, jest niezmienny, nie mamy na niego wpływu, więc możemy nie zwracać na niego uwagi i traktować go jako najprostszą rzecz pod słońcem.

Dlatego pomysły podróży w czasie są bardzo niebezpieczne:

Czy pomyślałaś, co by się stało, gdyby dzięki mnie ludzie nauczyli się podróżować w przeszłość? (…) A jeśli ktoś wykorzysta podróże w czasie jako broń przeciwko swoim przeciwnikom? Cofnie się i zabije swojego oponenta w kołysce. (…) A jeśli ktoś wpadnie na pomysł i zorganizuje turystykę do przeszłości? Chcesz zobaczyć Jimmy’ego Hendrixa na Woodstock? Proszę bardzo. Jedyne dziesięć tysięcy.

Przyznam, że nie jestem zwolennikiem literatury fantasy. Jednak Burza wciągnęła mnie – choćby ze względu na cytowane wyżej rozważania bohaterów książki oraz płynną, trzymającą w napięciu, akcję. Dlatego z czystym sumieniem ją polecam. Muszę jednak zastrzec: żadnych parasoli!

  • Mieczysław Gorzka, Burza
  • Redakcja: Małgorzata Starosta
  • Korekta: Janusz Sigismund, Małgorzata Podlewska
  • Projekt okładki: Mariusz Banachowicz
  • Zdjęcia na okładce: © Vladimir Fedotov/Unsplash
  • Skład i łamanie: Agnieszka Kielak
  • Wydawca: Agencja Wydawniczo-Reklamowa Skarpa Warszawska Sp. z o.o., Warszawa 2023
  • ISBN 978-83-8329-093-5
18 czerwca 2023 09:20
[fbcomments]