0

Dom ”Słowo”

Dom Słowo – Reżyser: Taras Tomenko
fot. Warszawski Festiwal Filmowy

Ukraina sprzed 90 lat. Pomysł Stalina na pacyfikację środowiska pisarskiego.

Film rozpoczyna się od archiwalnego zapisu wypowiedzi władcy Związku Radzieckiego, że kultura ukraińska powinna być tworzona w języku ojczystym. Komuniści realizując ten cel zapewniają literatom mieszkanie ze wszelkimi wygodami, nawet z telefonem co było w latach 30-tych ubiegłego wieku niespotykane. Jak się skończyło? Wiadomo – Stalin miał swój plan na Ukrainę.

Taras Tomenko zbyt szczegółowo przedstawia lokatorów tytułowego domu w kształcie litery „C”. Dowiadujemy się jak mieszkali, co robili, a nawet poznajemy ich kontrowersyjne poglądy („nie ma nic gorszego niż kobiety z krótkimi nogami”). Dopiero końcowa część filmu opowiadająca o represjach wobec ludności cywilnej (Wielki Głód) i samych mieszkańców Domu (inwigilacja, aresztowania, rozstrzelania) są wielkim świadectwem dla współczesności. Szczególnie w kontekście obecnego sporu pomiędzy Ukrainą i już nie komunistyczną, ale jakże podobną w niektórych praktykach – Rosją.

Niezwykłym atutem filmu są setki zdjęć, filmów i materiałów archiwalnych jakie udało się zgromadzić.

Ocena 6/10

Zwiastun:

Opis:

Charków, lata 30. ubiegłego wieku. Złote lata ukraińskiej sztuki. W nowym, luksusowym Domu „Słowo”, zbudowanym specjalnie dla artystów, znajduje swoje miejsce młody, ambitny poeta Vladimir Akimov. Pochodzi z prowincji, pracuje jako korektor w prasie i nigdy nawet nie marzył, że zamieszka pod jednym dachem z uznanymi ukraińskimi pisarzami i artystami. Tymczasem na skutek przymusowej kolektywizacji rolnictwa na Ukrainie panuje klęska głodu – Hołodomor. Masowo umierają tysiące chłopów, a dobrze karmieni rezydenci Domu „Słowo” nie mają o niczym pojęcia. Propaganda mówi o fantastycznych zbiorach. Jednak do mieszkańców powoli zaczynają docierać niepokojące plotki. Do tego nocami pojawia się NKWD i znikają kolejni artyści. Historia „rozstrzelanego odrodzenia” – ukraińskiego pokolenia artystów prześladowanych przez system totalitarny – na tle jednego z największych ludobójstw XX wieku, Hołodomoru, który spowodował śmierć blisko 7 milionów ludzi.

Twórcy:

  • Reżyser: Taras Tomenko
    Ukraiński reżyser i scenarzysta, urodzony w 1976 roku w Kijowie. Ukończył Wydział Sztuki Filmowej i Telewizyjnej na Państwowym Uniwersytecie Teatru, Filmu i Telewizji im. I.K. Karpenko-Kary oraz filologię na Kijowskim Uniwersytecie Narodowym im. Tarasa Szewczenki. Zadebiutował w 1999 roku filmem krótkometrażowym „Boynya”. W 2004 roku nakręcił 39-odcinkowy serial dokumentalny „Discovering Ukraine”. Jego film „Peresokhla Zemlya” (2004) zdobył kilka nagród na festiwalach filmowych, m.in.: w Salonikach i Sapporo. „Budynok ‘Slovo’” (2017) to jego najnowszy film dokumentalny.
  • Scenarzysta: Taras Tomenko, Lyubov Yakymchuk, Yaryna Tsymbal
  • Producent: Oleg Scherbyna, Julia Chernyavska
  • Montażysta: Oleksiy Shamin, Denis Zaharov, Vitaliy Sapun, Maxim Desyateryk
  • Operator: Olexandr Yakymchuk, Taras Tomenko
  • Muzyka: Alla Zahaykevych
18 października 2017 14:09
[fbcomments]