0

Szczecińskie sensacje

Cień i Wybrana fragmenty okładek
Cień i Wybrana – fragmenty okładek
fot. Roman Soroczyński

Kryminały dotyczą różnych stron Polski. Roman Soroczyński prezentuje dwie pozycje dotyczące Szczecina i okolic.

Każdy region Polski ma swoich piewców. Ponieważ pochodzę z Pomorza Zachodniego, interesują mnie wszelkie wydawnictwa dotyczące moich rodzinnych stron. Sporo miejsca zajmują wśród nich pozycje o tematyce… kryminalnej bądź sensacyjnej.

Wśród pisarzy, których nazwiska przychodzą mi do głowy, wymieniłbym przede wszystkim: Leszka Hermana (Sedinum. Wiadomość z podziemi, Latarnia umarłych, Sieci widma, Krzyż pański, Szachownica i inne), Jarosława Molendę (Rzeźnik z Niebuszewa. Seryjny morderca i kanibal czy kozioł ofiarny władz PRL-u?), Joannę Kupniewską (Rozum kontra serce) i Marka Stelara (kilka cykli oraz pojedyncze powieści, o czym poniżej).

I właśnie mam przed sobą dwie najnowsze książki Marka Stelara, opublikowane przez Wydawnictwo FILIA. Chociaż… pierwsza z nich, Cień, już była publikowana w 2016 roku, w innym wydawnictwie. Książka należy do cyklu o Krugłym i Michalczyku. Niestety, jest to ostatni (przynajmniej na razie) tom z tej serii.

Emerytowany podinspektor Robert Krugły prowadzi prywatne biuro detektywistyczne. Na początku powieści zalicza wpadkę: zostaje przyłapany podczas fotografowania intymnych scen. Tego samego wieczoru, a raczej tej samej nocy, dowiaduje się, że jego partnerka, Ewa, jest w ciąży. Z kolei prokurator Mateusz Michalczyk urządza się w Goleniowie, dokąd został przeniesiony rok wcześniej. Okazuje się, że w tamtejszym areszcie śledczym przebywa siostrzeniec znanego szczecińskiego biznesmena. Mimo zarzutów popełnienia dwóch morderstw odmawia współpracy z prokuraturą. Wuj, z pewnych względów przekonany o jego niewinności, wynajmuje Krugłego, stawiając sprawę jasno: ma nie tyle znaleźć prawdziwego mordercę, co udowodnić brak związku siostrzeńca z zabójstwami. W czasie, gdy chłopak przebywa w areszcie, dochodzi do następnego zabójstwa, – dokonanego w taki sam sposób, jak dwa poprzednie. Wiadomo zatem, że nie on jest mordercą. Prokurator Michalczyk ze zgrozą stwierdza, że tropy mogą prowadzić do… księdza posługującego w miejscowej parafii, będącego zarazem więziennym kapelanem. Tragedia z przeszłości księdza wydaje się mieć coś wspólnego z morderstwami, ale ani Krugły, ani Michalczyk nie mają pojęcia, jaki związek ma z nimi tajemnicza brunetka, która na krótko pojawiła się w życiu obu ofiar.

Cień okładka książki
Cień – okładka książki
fot. Roman Soroczyński

Marek Stelar (właściwie Maciej Biernawski) z wykształcenia jest architektem, a z pasji modelarzem architektonicznym. Miłośnik muzyki rockowej i elektronicznej, kryminału i szeroko pojętej grozy w wydaniu literackim i filmowym. Jest autorem blisko dwudziestu powieści kryminalnych. Debiutował powieścią Rykoszet, która zapoczątkowała wspomnianą trylogię o Krugłym i Michalczyku. Bohaterami następnych trzech serii są, kolejno, inspektor Suder, nadkomisarz Rędzia i aspirant Przeworski. Książki „pozaseryjne” – to między innymi Intruz i Ukryci.  Akcja wszystkich jego książek dzieje się w Szczecinie i w okolicach. Nie bez kozery zatem – jako człowiek silnie związany z przygranicznym regionem północno-zachodniego skrawka Polski – otrzymał miano „Szczecinera”. Podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu został laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru, przyznanego przez jury za powieść Krzywda.

Autor, jako „Szczeciner”, nie mógł pominąć choćby jednego wątku historycznego: między wierszami pojawia się przypomnienie inżyniera Jamesa Hobrechta, który w XIX wieku uruchomił w Szczecinie pierwsze zakłady wodociągowe i zaprojektował system kanalizacji.

Marek Stelar doskonale balansuje w Cieniu między wątkiem kryminalnym a osobistymi sytuacjami bohaterów. Wszak musimy pamiętać o tym, że partnerka Krugłego oczekuje dziecka. Obydwoje dają wyraz różnym, związanym z tym, dylematom i lękom. Akcja powieści toczy się wartko i jest pełna niespodziewanych momentów i tropów. Mnie osobiście zaintrygowało podejście niektórych osób do obecnego zawodu Krugłego: według jednej z bohaterek…

wolny zawód polegał na tym, że można sobie wziąć wolne w każdej chwili. Proste. Argument, że nie do końca tak to wygląda, nie trafiał do niej w ogóle.

Cóż można powiedzieć? Niezależnie od tego typu poglądów Krugły z każdą kolejną stroną zbliża się do rozwiązania zagadki. Jakie ono będzie? Tego nie zdradzę, natomiast zachęcam do wnikliwego obserwowania toku myślowego obydwu reprezentantów duetu Krugły – Michalczyk.

  • Marek Stelar, Cień
  • Redakcja: Jacek Ring
  • Korekta: Dorota Wojciechowska
  • Projekt okładki: © Mariusz Banachowicz
  • Skład i łamanie: Jacek Antoniuk
  • Wydawca: Grupa Wydawnictwo Filia Sp. z o.o., Poznań 2023
  • ISBN 978-83-8280-614-4

Przed chwilą porzuciliśmy bohaterów jednego cyklu, stworzonego przez Marka Stelara, by… przejść do innej serii. Jej bohaterką jest komisarz Iwona Banach – szefowa zespołu realizującego zatrzymania osób. Podczas jednej z takich realizacji ginie jej kolega z zespołu, a ona sama zabija napastnika. Obarczona odpowiedzialnością za nieudaną akcję zostaje dyscyplinarnie zwolniona z policji, w tym samym czasie opuszcza ją wieloletni partner.

Była policjantka zatrudnia się jako ochroniarz. Nowe zajęcia  są zdecydowanie poniżej jej umiejętności i aspiracji. Nic dziwnego zatem, że jest coraz bardziej załamana. Wprawdzie jest mocna i twarda, ale jednocześnie jest kobietą z krwi i kości. Jak nisko trzeba upaść, żeby móc się odrodzić jako człowiek? Ile można dać siebie, kiedy nie ma się już niczego? Iwona zna policyjne procedury, przeto jest łakomym kąskiem dla ludzi z półświatka, prowadzących nielegalne interesy. Jednym z nich jest klub świadczący najbardziej wymyślone usługi seksualne dla wybranych klientów – oczywiście za sowitą opłatą. I w tej sprawie pewnego dnia zgłasza się do niej pewien mężczyzna. Iwona ma przewozić dziewczyny do bardzo dziwnego i tajemniczego miejsca. Czy osoba, która stała dotychczas na straży prawa, zdecyduje się na przyjęcie propozycji? Czy już naszedł ten moment, w którym tracisz kontrolę nad swoim życiem i ziszcza się najczarniejszy scenariusz?

Wybrana okładka książki
Wybrana – okładka książki
fot. Roman Soroczyński

Iwona podjęła nową pracę. Podlega kolejnym testom lojalności, zaś skala trudności rośnie. Jeździ po Polsce, a w czasie realizacji jednego z zadań trafia do Warszawy. Coraz lepiej poznaje zasady działania klubu, z którego usług korzystają bogaci klienci – często właśnie tam ujawniający swoje zboczenia. Pojawiają się mocne, czasem wręcz drastyczne, sceny. Co w tej sytuacji zrobi była policjantka? Tym bardziej, że pojawiają się i inne wątki. Dlatego szczerze przyznam, że po przeczytaniu Wybranej odczuwam niedosyt. Tymczasem widzę, że Wydawnictwo Filia opublikowało już następną książkę, której bohaterką jest Iwona Banach. Ponieważ mam „wstrętny” zwyczaj pisać o książkach, które przeczytałem, poczekam…

  •  Marek Stelar, Wybrana
  • Redakcja: Jacek Ring
  • Korekta: Dorota Wojciechowska
  • Projekt okładki: © Pola i Daniel Rusiłowiczowie
  • Skład i łamanie: Jacek Antoniuk
  • Wydawca: Grupa Wydawnictwo Filia Sp. z o.o., Poznań 2023
  • ISBN 978-83-8280-571-0

Szanowne Czytelniczki, Szanowni Czytelnicy! Jutro zaprezentuję dwa następne kryminały – nie tylko ze Szczecina.

12 czerwca 2023 18:29
[fbcomments]