0

Dzielna dziewczyna

Dziewczyna z Berlina fragment okładki
Dziewczyna z Berlina – fragment okładki
fot. Roman Soroczyński_AJ

Nieliczni sprzeciwiali się nazistowskiej ideologii w Niemczech. Powieść o pewnej kobiecie prezentuje Roman Soroczyński.

Akcja książki Dziewczyna z Berlina rozciąga się na przestrzeni dziesięciu lat. Najpierw autorka powieści, Kate Hewitt, prowadzi nas do 1936 roku, do pięknego domu w Berlinie, w którym mieszka Liesel Scholz. Jej życie jest pełne przywilejów i bezpieczne, dzięki pracy jej ojca, chemika, dla nowego rządu. Przypadkowe spotkanie z Rosą, córką ich żydowskiej gosposi, potwierdza obawy Liesel, że coś jest nie tak. Że brutalne zasady nazistowskiego rządu są okrutne, a inni wokół niej nie są tak bezpieczni jak ona. Liesel nieopatrznie zgadza się jej pomóc. Nawet jeśli będzie to oznaczało narażenie na niebezpieczeństwo wszystkich, których kocha.

Dziesięć lat później, w 1946 roku, znajdujemy się we Frankfurcie. Młody amerykański kapitan, Sam Houghton, przyjeżdża do Niemiec, by odnaleźć prominentnych nazistów i doprowadzić do ich procesów. Zatrudnia piękną, ale smutną tłumaczkę o imieniu Anna. Stają się sobie coraz bliżsi, jednak kapitan nie może przestać myśleć o tym, co przydarzyło się Annie podczas wojny. Wszystko dlatego, że Anna ma swoje sekrety, które wiążą ją z Berlinem i partią nazistowską.

Kate Hewitt napisała swoją pierwszą historię w wieku pięciu lat. Mimo, że wychowała się w Pensylwanii, spędzała lato i wakacje w jej wiejskiej chacie w Ontario. Studiowała w college’u i wkrótce po ukończeniu studiów przeniosła się do Nowego Jorku, aby rozpocząć karierę w teatrze. W 2007 roku otrzymała „The Call” z Mills & Boon za swoją pierwszą powieść dla Harlequin Presents. Wydała powieści romantyczne, a wśród nich Greckie pejzaże, Żona szejka, Biznesmen z Mediolanu, Jedna noc i całe życie czy Królowa jego serca. Ma na swoim koncie również kilkanaście książek, których jest współautorką. Oprócz pisania lubi czytać i podróżować.

Dziewczyna z Berlina okładka książki
Dziewczyna z Berlina – okładka książki
fot. Roman Soroczyński_AJ

Uważny Czytelnik skojarzy, co łączy Liesel i Annę. Co jednak stanowi istotę powieści? Kate Hewitt bardzo dobrze przedstawiła realia historyczne oraz klimat tamtej epoki. Liesel, jako córka znanego chemika, spotyka najważniejszych polityków III Rzeszy. Jednak nie zgadza się z nazistowską ideologią. Toczy dyskusje ze swoimi rodzicami, starając się zrozumieć, dlaczego naziści zdobyli kontrolę nad społeczeństwem, a ludzie nie protestowali. Zatem sama musi dokonywać wyborów, do czego potrzebna jest niezwykła odwaga. Przejawem takie odwagi jest choćby wskazanie przewin jej ojca:

Przez rok mieszkaliśmy w Auschwitz, gdzie zarządzał jedną z fabryk. Wiedział o obozach śmierci. Był tam od samego początku. Pytali go o zastosowanie cyklonu B.

Jednocześnie często towarzyszą jej strach i bezradność. Mimo tego stwierdza:

Możesz jedynie postępować w zgodzie z własnym sumieniem, niezależnie od tego, co się wydarzy, niezależnie od kosztów.

W książce Dziewczyna z Berlina nic nie jest czarno-białe. Choćby dlatego warto sięgnąć po tę wysublimowaną powieść.

Kate Hewitt

Dziewczyna z Berlina

  • Redakcja: Paulina Jeske-Choińska
  • Korekta: Lidia Kozłowska, Agnieszka Czapczyk
  • Projekt okładki: Mariusz Banachowicz
  • Zdjęcie na okładce: © lee avision/ Arcangel
  • Skład i łamanie: Teodor Jeske-Choiński
  • Wydawca: Wydawnictwo Filia, Poznań 2022
  • ISBN 978-83-8195-939-1
21 maja 2022 19:45
[fbcomments]